Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Obtížné golfové rány - hra ve svahu III.: hra pod míčem

Váha je jasně na špičkách, golfovému úderu při postavení hráče pod míčem to prospívá. | foto: Martin Kabát

15 2010
Profesionální trenér Martin Kovařík zbavuje nejisté golfisty strachu před hrou pod míčem. Pomáhá si tvrzením, že je ve srovnání s ostatními obtížnými ranami ve svahu docela pohodová. Na druhé straně i na rovinatém hřišti dokáže míč svou polohou někdy vyloudit ve tváři hráče výraz údivu.

Pro tyto momenty překvapení by si měl každý pamatovat, že když jeho jsou nohy po zaujetí postoje níž, než leží jeho míček, rozhodně ho nečeká žádná záludná rána ani nijak krkolomný pohyb.

Kdo pochopí, jak poloha míče ovlivňuje trajektorii rány, má téměř vyhráno. Zvýšenou pozornost se proto vyplatí věnovat přípravě. Špatné zamíření je totiž tím největším úskalím hry pod míčem.

Golfista, který nepočítá se svahem a míří přímo na cíl, bude po odpálení míčku nepříjemně překvapený. Rány se totiž v takových případech stáčejí pravákům zprava doleva a levákům zase zleva doprava.

Proto je nezbytné, aby praváci mířili vpravo od cíle a leváci vlevo od cíle. Jen tak skončí míček opravdu tam, kde ho chce autor rány mít.

Golfista by také neměl zapomenout zkrátit držení, protože tím vyrovná svah. Čím je svah strmější, tím by mělo být držení kratší, tedy posunuté směrem ke spodní části shaftu.

Golfový trénink - držení hole při hře pod míčem.

Základní postoj je při hře pod míčem přirozený, klíčová jsou rovná záda a pokrčená kolena. Váhu se potom přenáší stejně jako při hře na rovině.

Pro lepší udržení stability je možné při švihu přenést váhu víc na špičky. Teprve když se golfista dozví, jak upravit postoj a na co si dát pozor, začne si hru pod míčem opravdu užívat.

3 tipy, jak zvládnout ránu pod míčem

Golfový trénink - držení hole při hře pod míčem.Mířit vpravo od cíle.
Zkrátit držení.
Váhu přenést při švihu na špičky.

(Fotografie byly pořízeny na hřišti Prácheňského golfového klubu v Kestřanech u Písku.)Najdete na iDNES.czmobilní verze