Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Obtížné golfové rány - hra ve svahu II.: hra do kopce

Základem hry do kopce je ponechat míč blíž k přední noze, zatímco na zadní spočívá váha v okamžiku nápřahu. | foto: Martin Kabát

8 2010
Čtenáři prvního dílu naší volné série, která před týdnem začala radami, jak hrát ránu z kopce, by mohli usoudit, že v případě zvedajícího se svahu stačí udělat všechno naopak. To je ale jen polovina pravdy, s takovým konstatováním si nevystačíme.

Jak si doopravdy poradit s ranami do kopce, prozradí ve druhém dílu profesionální trenér Martin Kovařík.

Mnohé možná potěší, že do kopce je to o něco jednodušší než z kopce. Přesto tyto rány působí mnoha golfistům časté trable. Aby se povedla rána do místa, které je výš než míček, je důležité vyvarovat se několika základních chyb.

Tou nejčastější je špatná volba hole. Při hře do kopce by měl golfista vzít o hůl víc, například šestku železo místo sedmičky. Kvůli postavení ve svahu se totiž zvětší loft hole a rána bude nejen vyšší, ale také kratší.

Golfista si proto musí uvědomit, že se šestkou železem zahraje do kopce vyšší a kratší ránu, než jakou by hrál po rovině. Hodně hráčů si hru do kopce komplikuje také tím, že nepřizpůsobí základní postoj svahu.

Golfový trénink - hra do kopce.

Pro důkladný trénink hry do kopce je opět možné použít technické pomůcky.

Stejně jako při hře z kopce by se měl golfista snažit stát kolmo ke svahu, mít tedy ramena rovnoběžně s jeho sklonem. Zatímco při hře z kopce je v základním postoji levé rameno níž než pravé, při hře do kopce je to přesně naopak.

Váha je v základním postoji na pravé noze, levou golfista pokrčí o něco víc než při hře na rovině. Váha na pravé noze během nápřahu zůstává, hráč si ale musí dát pozor, aby se nezačal naklánět dolů.

Během prošvihu se potom golfista snaží váhu přenést alespoň částečně na levou nohu. Pohyblivost nohou je při hře do kopce poměrně omezená, proto se doporučuje trochu zúžit postoj. Výsledek možná překvapí nejen začátečníky.

5 tipů, jak zvládnout ránu do kopce

Hrát holí s nižším loftem.
Zarovnat ramena rovnoběžně se svahem.

Golfový trénink - hra do kopce.
Umístit míček k přední noze.
Zaujmout užší základní postoj.
Váhu přenést na zadní nohu.

(Fotografie byly pořízeny na hřišti Prácheňského golfového klubu v Kestřanech u Písku a na drivingu GC Marina Praha.)Najdete na iDNES.czmobilní verze