Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Obtížné golfové rány - hra ve svahu I. - hra z kopce

Postoj je jednou z klíčových věcí pro správně provedený úder při hře z kopce. | foto: Martin Kabát

1 2010
Kdo se bojí, nesmí na kopcovité hřiště. Jenže hře ve svahu se golfista nevyhne téměř nikde. Proto je lepší se takové rány naučit. V prvním dílu seriálu o tom, jak si počínat na hřišti v neklasických situacích, poradí profesionální trenér Martin Kovařík, co udělat při ráně z kopce.

Hra z kopce je obtížnější než hra do kopce nejen technicky, je náročnější také psychicky. Většina hráčů si v situaci, kdy je cíl níž než míček, zrovna dvakrát nevěří. Přitom si stačí dát pozor na několik základních věcí.

Jednou z nejčastějších chyb při hře z kopce je špatný základní postoj. Golfista ho musí přizpůsobit svahu tak, aby k němu stál kolmo a měl tedy ramena zarovnaná rovnoběžně se svahem.

Váha by měla být v základním postoji na přední noze, stejné rozložení váhy se golfista snaží udržet i při nápřahu. Při švihu k míči potom přenáší váhu plynule s pohybující se hlavou hole. Větší stabilitu mu zajistí širší postoj.

Golfový trénink - hra z kopce.

Při tréninkovém kole je možné k výuce hry ve svahu a výběru hole využít i speciálních pomůcek.

Míček by měl být u zadní nohy, aby golfista nezasekl hůl do země dřív než balon trefí, což se při hře z kopce zejména začátečníkům stává opravdu často. Tou nejběžnější chybou je ale špatná volba hole.

Při hře z kopce se rány drží víc při zemi a míčky mají po dopadu tendenci běžet dál. Hráč si musí uvědomit, že hra z kopce neumožňuje využít loft hole, protože ten se vzhledem k postoji ve svahu zmenšuje.

Golfista by měl tedy sáhnout po kratší holi, než s jakou by hrál tuto ránu na rovině. To znamená vzít sedmičku železo místo šestky a odpálit tak kratší ránu s vyšší trajektorií. Strmý svah potom může představovat rozdíl dvou tří holí, to už ale každý hráč musí vychytat sám.

5 tipů, jak zvládnout ránu z kopce

Hrát holí s vyšším loftem.
Zarovnat ramena rovnoběžně se svahem.

Golfový trénink - hra z kopce.

Míč umístit k zadní noze.
Zaujmout širší základní postoj.
Váhu přenést na přední nohu.

(Fotografie byly pořízeny na hřišti Prácheňského golfového klubu v Kestřanech u Písku.)Najdete na iDNES.czmobilní verze