Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Obří slalom v Söldenu byl zrušen, Bank nemusí litovat pokaženého prvního kola

ZÁVOD ZRUŠEN. V Söldenu museli pořadatelé z důvodu špatné viditelnosti závod Světového poháru zrušit. | foto: AP

24 2010
Po prvním kole obřího slalomu v rakouském Söldenu český lyžař Ondřej Bank láteřil. Skončil třiatřicátý, mimo postupové příčky. Za pár hodin už ale bylo jasné, že v souboji se soupeři nijak neztratil. Finálové kolo se kvůli špatné viditelnosti nekonalo, úvodní klání Světového poháru mužů bylo zrušeno.

Diváci ve vyhlášeném rakouském středisku přišli o dramatické rozuzlení závodu, v čele průběžného pořadí totiž bylo pořádně těsno. Za vedoucím Cyprienem Richardem z Francie figuroval se ztrátou dvou setin Američan Ted Ligety, o další setinu zpět byli shodně Rakušan Philipp Schörghofer a Ital Davide Simoncelli. Šest nejrychlejších závodníků se vešlo do 15 setin.

A Bank, který ztratil na Richarda 2,57 sekundy, vysvětloval: "Už v cíli jsem věděl, že to dneska nevyjde. Je to ale moje chyba, protože jsem jel zbytečně opatrně, vůbec jsem neriskoval." Přitom jel se startovním číslem 26 a měl velké šance postoupit. "Právě proto jsem si myslel, že taková jízda bude stačit. Mám formu, myslel jsem si, že nebudu muset riskovat, ale ono se to nevyplácí. Je velký rozdíl jet nadoraz nebo pěknou jízdu," podotkl.

Cyprien Richard Ted Ligety

PRVNÍ KOLO SE JEŠTĚ ODJELO. V cíli vedl Cyprien Richard (vlevo) o dvě setiny před Tedem Ligetym.

Martin Vráblík vyjel na rozbitou trať se startovním číslem 65 a obsadil 64. pozici se ztrátou 6,52 sekundy na první místo. Další český zástupce Adam Zika na startu nakonec chyběl.

"Bylo to dost rozbité, proto jsem dával bacha, abych nevypadl, a vlažil jsem to. To byla velká chyba, nevím proč, je to škoda," litoval Bank. Richarda totiž v tréninku před sezonou několikrát porazil. "V tréninku jezdím skvěle, já to vím, že v závodu jsem horší. Moje blbost. Na prudkém svahu jsem prostě nezávodil a poskakoval z díry do díry," láteřil.

Na psychice mu moc nepřidalo ani velké očekávání členů týmu po skvělých tréninkových ukazatelích. "Všichni mě plácali po zádech, že budu do pětky, že jezdím super, a to mi moc nevyhovuje. Příště radši budu zase útočit zezadu a asi budu muset zapracovat trochu na hlavě," dodal Bank. A potom se dozvěděl, že se nepovedeným výsledkem nemusí trápit.

Druhé kolo mělo původně začít ve 13 hodin, organizátoři však start kvůli mlze čtyřikrát posunuli. Nakonec se mělo startovat ve 14:45, když se ale
viditelnost nezlepšila, byl závod zrušen.

Závod odpadne úplně, protože podle pravidel lyžařské federace FIS se úvod a finále sezony nenahrazují. Světový pohár pokračuje slalomem speciál pro muže a ženy 13. a 14. listopadu ve finském Levi.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze