Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Oblíbený závod letos provází jubileum

26 2006
Hořice - Kudrnáčova zatáčka, Borek, zatáčka u vodojemu, horizont u Křížku, zatáčka u Nálevků či třeba Dachovská spojka. Nic vám tyto názvy neříkají? Zeptejte se však motocyklových závodníků a ti vám hned dají odpověď - všechna místa patří na oblíbený silniční okruh v Hořicích.

Na jedné z posledních přírodních tratí, která odolala tlaku automotodromů se o víkendu pojede další ročník závodu 300 zatáček Gustava Havla a letošní ročník bude významný hlavně pro okruh samotný - poprvé se na něm totiž závodilo v roce 1936, přesně před sedmdesáti lety.

„Zůstali jsme poslední v Evropě, kde se na přírodním okruhu jezdí závody rychlých motocyklů. Poslední byl Sachsenring v Německu, ale ten už je přebudován a pak už je jen ostrov Man,“ říká Martin Sodomek, současný prezident pořádajícího Automotoklubu Hořice, „přestože jsme poslední, jezdci se k nám rádi vracejí a každý z nich má na trati své oblíbené místo.“

Hořický okruh se za 70 let existence minimálně změnil, svoji současnou podobu si uchovává od 60. let minulého století. Odjelo se na něm 43. ročníků závodů 300 zatáček, v posledních letech se každoročně přidává Česká Tourist Trophy, určená pro jezdce se závodními motocykly staršího data výroby.

Jezdci zde v jednom okruhu projedou 26 zatáček a když ho absolvují, mají za sebou 5150 metrů při převýšení 90 metrů. „Tady je velmi zajímavá podobnost parametrů s Masarykovým okruhem v Brně,“ upozorňuje Sodomek. Masarykův okruh je o jen 250 metrů delší, převýšení má o 25 metrů menší.

Hořický okruh, vedoucí částečně městem a částečně lesem, samozřejmě nemůže jezdcům nabídnout bezpečnostní podmínky jako moderní automotodromy. Přesto nemá problémy s tím, že by o závody byl malý zájem. „Každý si musí určit hranici rizika,“ tvrdí tiskový mluvčí závodu Ladislav Kočí. „V rámci možností se ochranu nebezpečných míst snažíme zlepšovat a jezdci to oceňují,“ doplňuje ho Sodomek.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze