Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Obhájce vavřínů z Vuelty na start nesmí. Valverde ji bude sledovat jen u televize

LETOS NE! Alejandro Valverde loni dominoval Vueltě, letos kvůli dopingovému trestu na start nesmí. | foto: Reuters

27 2010
Chtěl se znovu rvát o vítězství v cyklistické Vueltě, kterou loni ovládl. Jsem v nejlepších letech, ujišťoval. Místo toho bude Španěl Alejandro Valverde třítýdenní etapovou odyseu, která v sobotu startuje v Seville, sledovat jen s televizním ovladačem v ruce. Je nežádoucí, protože (ne)dopoval.

Operación Puerto alias operace očista zasáhla i cyklistickou hvězdu z Murcie.

Sice nikdy nepropadl u testů, ale podle názoru některých se až příliš kamarádil s doktorem Fuentesem, hlavním strůjcem obří dopingové aféry. A v jeho kanceláři našla policie cedulky se jménem Valverde.

Piti, jak mu přezdívají, si vysloužil globální zákaz startů, byl diskvalifikován ze všech svých letošních startů a musel vracet prémie, třeba za triumf v Romandii a druhé místo na Paříž-Nice.

Ale já budu zpět, prohlásil odhodlaně. Trest mu vyprší na Nový rok 2012, teď má za sebou osm měsíců závodního "žaláře".

"Ukradli mi dva nejlepší roky kariéry profesionálního cyklisty, čas ale utíká rychle," tvrdil 30letý cyklista v deníku Marca. "Naučil jsem se bez závodů žít a užívám si i jiné stránky života."

Přesto dál lituje, že nemůže stát na startu Vuelty a přidat k loňskému a jedinému triumfu v závodě velké trojky další.

"Je mi to líto," přiznal. "V každém etapovém závodě, do kterého jsem loni nastoupil, jsem stál minimálně na pódiu. A letos jsem rozhodně nezpomalil. Myslím, že bych byl dobrý, protože trať není o moc těžší než loni."

Místo toho teď Valverde objevuje život obyčejného smrtelníka, jeho dny už nejsou jen kolo, kolo a kolo. Teď žije jako člověk.

"Posledních devět let jsem jenom trénoval a jezdil po závodech, teď objevuju, že život existuje i mimo bicykl," svěřil se. "Mám dům na pláži, ve kterém jsem za pět let strávil jen dvě noci. Teď tam jsem už šestý týden."

Přesto dál denně vyráží na trénink a drží se v kondici. Vysněný návrat do pelotonu ho motivuje.

"Připravuju se každý den s kamarády a oni tvrdí, že jsem pořád nesnesitelně rychlý, jako jsem býval," smál se Španěl. "Pořád je spousta lidí, co mě podporuje a motivuje."

A odmítnutí comebacku u kolegů z pelotonu? Žádný strach. "Můj případ je odlišný od ostatních - Bassa nebo Vinokurova," připomněl další dopingové dobrodruhy. "Lidi mi vždycky dokazovali, že jsou na mé straně a to mi stačí."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze