Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Obhájce trofeje se letos před Paříží šetřil

31 2000
P a ř í ž - Pokud je něco symbolem tenisového znovuzrození Andreho Agassiho, pak to musí být Pohár mušketýrů, trofej pro vítěze French Open. A pokud něco symbolizuje prosperitu tenisu, stejně jako Dow Jonesův index vyjadřuje stav newyorské burzy, pak tu je Agassiho index. Ten mimořádně vzrostl přesně před rokem, kdy tehdy devětadvacetiletý Američan jako pátý tenista v historii zkompletoval sbírku všech čtyř grandslamových titulů.

"Bez diskusí to bylo moje největší vítězství vůbec. Musím přiznat, že i po roce se pořád vezu na vlně zdejšího triumfu," tvrdil Agassi při letošním návratu do Paříže, ještě před utkáním prvního kola proti Francouzi Dupuisovi, kvůli dešti odloženým.

"Loňský útok na titul jsem cítil jako svou poslední šanci," dodal vítěz Wimbledonu a dvou ročníků US Open i Australian Open.

"Člověk si nerad připouští, že se mu čas krátí, ale musí být k sobě upřímný. Paříž najednou dramaticky změnila můj život." Měsíc poté Agassi podlehl ve finále Wimbledonu krajanu Samprasovi, v září vyhrál podruhé US Open a letos v lednu znovu Australian Open. Přitom do loňska čekal na grandslamové vítězství čtyři roky.

"Andre si dřív neuměl načasovat formu. Hrával dobře v nepravý čas," říká jeho trenér Brad Gilbert. "Vyhrával turnaje před grandslamy, ale pak už nevydržel se silami." Být fyzicky v pohodě, odpočinutý, nadržený na tenis, to je pro Agassiho důležitější než mít za sebou spoustu zápasů. S touto filozofií vyhrál Paříž a stejný přístup razí i letos.

"Zpočátku jsem hrál příliš. V lednu Australian Open, pak Davis Cup v Zimbabwe, další turnaje, zase Davis Cup v Los Angeles proti České republice... Tenisu bylo moc. Pochopil jsem, že nemůžu hrát dobře každý týden, a rozhodl jsem se přibrzdit," vysvětloval Agassi, proč ošidil antukovou sezonu před French Open a odřekl třeba turnaj v Hamburku, kam byl přihlášen.

Kolik je toho potřeba před grandslamovým turnajem nahrát a natrénovat? "To je otázka milion dolarů," opáčí Agassi. "Loni jsem procházel těžkým obdobím života, rozváděl jsem a moc mě tenis netáhl. Na French Open jsem ale přijel odpočinutý.

Pokud to znamená, že k vítězství nepotřebujete trénovat, tak jako loni, pak bych si i letos přál, abych byl nepřipravený. Jenže letos jsem trénoval hodně. Při výběru turnajů musíte být obezřetní. Mnoho hráčů před Paříží vítězí, ale pak neuspějí."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze