Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


V O2 areně už zase roste finálový kurt. Češky na něm ještě neprohrály

1 2014
Multifunčkní hala v pražské Libni opět zevnitř mění podobu. Místo ledu se uprostřed O2 areny staví tenisový kurt, na kterém české tenistky za týden budou s Němkami bojovat o fedcupový triumf. Tvrdý povrch organizátoři pokládají v domácím prostředí už podeváté. A ještě na něm český tým neprohrál.

Statistika neplatí pouze pro Fed Cup, na povrchu Novacrylic Ultracushion vítězili také tenisté v Davis Cupu. Před dvěma lety se dokonce v Praze slavily oba triumfy chvíli po sobě.

Listopad 2012 byl proto pro pořadatele ženského i mužského finále hektický, ale díky tomu je z toho teď celkem běžná rutina.

Fotogalerie

„Jsme rádi, že tady máme další finále a doufám, že to není poslední. Je to pro nás čest. Uděláme všechno proto, aby byly podmínky co nejlepší,“ řekl Vladimír Šafařík, ředitel České sportovní, která organizačně a marketinkově zajišťuje české týmy ve Fed Cupu i Davis Cupu.

Manažer Šafařík zase kapitánem?

LEGRÁCKY. Vladimír Šafařík s trofejí pro vítěze Davis Cupu na hlavě, kolem něj...

V loňském roce měl mít manažer Vladimír Šafářík klid, vždyť žádné tenisové finále se v Česku nekonalo. Jenže daviscupového kapitána Jaroslava Navrátila sužovaly zdravotní problémy, a tak ho v Srbsku nahradil právě Šafařík. I pod ním se povedlo Berdychovi se Štěpánkem vyhrát „salátovou mísu“.

Co kdyby náhodou nastal podobný krizový plán i tento víkend? „To je velice záludná otázka. Řekl jsem jednou a dost. Děkuji, nechci,“ odpověděl pobavaně Šafařík. Navíc se za chvíli přivítal s Petrem Pálou, který byl v dobré kondici i náladě.

„Přejeme si, abychom tu trofej, kterou jsme tu rok neměli, sem vrátili a nahradili tak tu daviscupovou,“ připomněl Šafařík prohru tenistů na pařížské antuce v semifinále proti Francii.

Když Šafařík odpovídal v sobotu kolem poledne novinářům, pracovalo za ním asi padesát lidí na stavbě kurtu. Ledovou plochu pokryla izolace, gumová vrstva, na níž se pokládají dřevotřískové desky a na ty se pak pokládají 1200 zelených desek. Trochu to připomíná obří puzzle.

Kolem pomalu roste též lešení jako základ tribun a zázemí kolem kurtu. „Kurt bude opravdu připravený až v neděli večer,“ oznámil šéf produkce stavby kurtu Martin Gross. Důležité totiž bude hrací plochu vyzkoušet a případně natřít speciálním směsí barvy a písku tak, aby byl ideální odskok míčku a rychlost povrchu.

Jenže také tady organizátoři využívají zkušenosti z minulosti a radí se s fedcupovým kapitánem Petrem Pálou, který si přišel v teniskách čerstvě položenou polovinu dvorce vyzkoušet.

„Je těžké najít tu přesnou míru, malinko člověk čeká, jak to dopadne, ale musím je pochválit, že se to vždy povedlo,“ uvedl Pála.

Naposledy se použil „vítězný“ povrch při fedcupovém semifinále v Ostravě, kde Češky porazily Itálii. „Po utkání bude možná až moc rychlý. Zůstal lesklý a rychlý. Musí se natřít a uvidíme,“ dodal Pála s tím, že v neděli si půjde pinknout.

Organizátoři nemuseli řešit žádné speciální požadavky německého týmu, připravují se pouze na velký zájem médií, politiků a jiných VIP osobností. Víkendové zápasy by měly být vyprodané, zbývá pouze pár stovek vstupenek do horního prstence O2 areny.

Ale ani to není nic nového. Snad se nic nezmění ani na domácí bilanci. Pětice českých nominovaných hráček v čele se světovou čtyřkou Petrou Kvitovou se v Praze sejde v pondělí v poledne. Odpoledne si tenistky dvorec poprvé na dvě hodiny vyzkoušejí stejně jako Němky, které budou v Praze od neděle.Najdete na iDNES.czmobilní verze