Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak se Žralok svezl za autem. O Nibaliho vyloučení z Vuelty

Vincenzo Nibali v cíli druhé etapy Vuelty | foto: Reuters

24 2015
Když v neděli ve druhé etapě španělské Vuelty došlo k hromadnému pádu půlky balíku cyklistů, nikdo si asi nemyslel, že tím končí naděje Vincenza Nibaliho, loňského krále Tour de France. Ten však o pár kilometrů dál předvedl kousek, kterým si sám sobě vykopal hlubokou jámu. Díky němu máme i nový sport: autocyklistiku.

„Jedu na Vueltu vyhrát etapu a poprat se o co nejlepší výsledek celkově.“

„Já taky!“

„Já taky!“

Tak nějak to asi vypadalo na tiskových konferencích Astany před španělskou Vueltou.

Vincenzo Nibali, Fabio Aru a Mikel Landa - to byli tři potenciální vítězové španělské Grand Tour v barvách Astany. Který z nich bude tím opravdu nejsilnějším a na kterého pojede zbytek týmu? Možná největší tajenka závodu se nám z jedné třetiny odkryla.

Když se vylučuje z pelotonu

Nibaliho kauza není ani první a jistě ani poslední diskvalifikace závodníka na jednom ze tří podniků Grand Tour.

Na letošní Tour de France se Argentinec Eduardo Sepulveda z druhodivizního týmu Bretagne Seché Enviroment dopustil školácké chyby. Ve 14. etapě do Mende se mu porouchal řetěz a když kolem něj prolítlo jeho týmové auto bez povšimnutí, zazátkoval. Skočil do dalšího nejbližšího auta AG2R a nechal se popovézt asi o 100 metrů ke svému mechanickému vozu. Výsledek? Diskvalifikace. „Je to noční můra. Má první Tour a oni mě vyloučí,“ naříkal po dojezdu.

Loni na Vueltě zase došlo k památnému souboji těžkých vah mezi Rusem Ivanem Rovným a Italem Gianlukou Brambillou. Tomu se nezdála Rusova spolupráce v úniku, tak si to s ním šel vyříkat. Ruský Ivan se po něm ale okamžitě ohnal a už to bylo. „Oba dva jedete domů, hoši,“ oznámil jim Javier Guillén z ředitelského vozu.

„Na Vueltu jsem se nijak zvlášť nechystal, neměl jsem ji v plánu, a tak je pro mě docela příjemným překvapením, že jsem tady. Nicméně Fabio Aru se na ni připravoval několik měsíců a myslím, že by měl být lídrem. Budu pracovat pro tým a případně i pro Fabia,“ nechal se slyšet 30letý Nibali ještě před sobotním startem.

Že by se Nibali, tento sicilský Žralok, pověstný svou touhou vítězit, i když nemá zrovna nejlepší formu, takhle lehce vzdával?

Určitě ne.

Velkou zápletkou nedělní etapy na vrchol Caminito del Rey byl hromadný pád v pelotonu 30 kilometrů před cílem. Na zemi se po něm svíjí několik desítek cyklistů, někteří se zvedají, další se nezvednou.

Ital Pelucchi z celku IAM odstoupil už na začátku etapy, po inkriminovaném pádu ho následuje kolega Tanner. Zatímco u Pelucchiho jde „pouze“ o četné odřeniny a pohmožděniny, Australan Tanner jede do nemocnice na rentgen pánve. Přidá se k nim ještě Polák Niemecz, který má podezření na otřes mozku.

No a mezi tím vším zmatkem leží na zemi i pochroumaný Paolo Tiralongo, zvedají se Fabio Aru i Vincenzo Nibali. K Aruovi okamžitě běží mechanik s kolem a mladý Ital po pár vteřinách jede dál. A Nibali? Čeká, čeká a pořád čeká. Když se kola konečně dočká, krve by se v něm nedořezalo.

„Všichni v rádiu řvali akorát Aru, Aru, Aru! Viděli jste, kdo mi dal kolo? Martinelli. A po jak dlouhé době?“ neskrývá své rozhořčení.

Začíná úžasná stíhačka, kdy Sicilan za osm kilometrů stáhne na letící hlavní pole dvě minuty!

„Jak je to možné?“ ptají se nejen diváci u obrazovek.Ten Nibali musí mít úžasnou formu! V kratším dojezdu na vrchol stoupání ale následně ze skupinky favoritů odpadá a dojíždí se ztrátou minuty a půl. Tady něco nehraje.

O pár minut později začne na internetu kolovat video, jak se italský vítěz všech tří Grand Tour odpoutá od své skupinky nahánějící peloton. Má snad v těle vrtulku? Pokud se na ten záběr podíváme z jiného úhlu, tak jde vlastně o skvělou italskou komedii v duchu pana účetního Fantozziho.

Ale teď vážně. „Ten záběr to ukazuje úplně jasně. Nibali se držel vozu 100 metrů. Rozhodnutí je tak zcela zřejmé. Vincenzo Nibali byl diskvalifikován z Vuelty!“ oznamuje večer hlavní komisař Vuelty Bruno Valčič.

Omlouváme se, omlouváme se...

Není to ale jediný trest, který Astana vyfasuje. Následující dvě etapy pojede pouze s jedním autem v koloně a na Vueltě už si nezařídí ani sportovní ředitel stáje Alexandre Shefer, který je rovněž vyloučen. Oba hříšníci ještě z kapsy vytáhnou 200 švýcarských franků.

„Celý tým Astana se omlouvá pelotonu, závodu, organizátorům i všem fanouškům za tuto škodu způsobenou profesionální cyklistice,“ zní v oficiálním prohlášení Kazachů.

Ti tak ztratili jednoho potenciálního lídra, jedno auto, možná Paola Tiralonga, který si musel 20 stehy nechat poupravit tvář. A hlavně - přišli o respekt.

A Nibali? „Za to, co se stalo, se opravdu omlouvám všem, které to pobouřilo, nebo se za mě styděli,“ psal ještě v neděli v úvodní větě na svém Facebooku.

V pondělí už kolem sebe ale zase kopal. „Ten pád zavinil Caleb Ewan. Chtěl jsem si s ním promluvit, ale už byl pryč.“

Odpověď z australského tábora na sebe nenechala dlouho čekat. „Nibali, nejenom že porušuješ pravidla, ty neznáš ani fakta. Caleb Ewan byl v době pádu vzadu u týmového auta. Těžko tak mohl zavinit pád,“ pustil se do Itala tiskový mluvčí Oriky Brian Nygaard.

Nibali tak po incidentu na Tour de France, kde neprávem obvinil Chrise Frooma z pádu v šesté etapě, hledá i nyní viníky svého neštěstí všude kolem.

V Astaně to vře už na začátku Vuelty a Nibaliho „popojetí“ jeho frustraci pouze dokreslilo.

Autor:






Najdete na iDNES.cz



mobilní verze