Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


O umístění mi nejde, tvrdí Kreuziger. Na Vueltu jede v roli pomocníka

POMOCNÍK. Budu hlavně k ruce Nibalimu, říká Roman Kreuziger před startem Vuelty. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

26 2010
Ve středu ráno na sociální síti Twitter psal: Letiště, strašně brzo, odlet do Sevilly. O tři hodiny později pokračoval: Vítejte ve Španělsku. Ve čtvrtek už Roman Kreuziger točil nohama a chystal se na sobotní týmovou časovku, která zahájí závěrečnou Grand Tour roku - Vueltu.

Českého cyklistu čeká poslední velký start v této sezoně a v současném dresu. Závodník stáje Liquigas ještě před odchodem do Astany pošlape okolo Pyrenejského poloostrova v honbě za červeným dresem šampiona.

"Já na celkové hodnocení rozhodně nejedu," upozornil Kreuziger na svém webu. "Chci vyhrát etapu a pomoct Nibalimu, který je naším lídrem."

Jasným a jediným?
Ano, potvrdil formu vítězstvím v sobotním závodě Trofeo Melinda. Já tam zabalil třicet kiláků před cílem, protože jsem tahal právě pro Nibaliho a rozervali jsme to tak, že v pelotonu zůstalo jen 45 lidí. Je na tom fakt dobře a určitě má na to, aby skončil v první pětce, možná i na bedně. A věřím, že se prosadí Bennati s Guarnierim ve spurtech.

A kdyby se Nibalimu něco stalo, kdo převezme roli jedničky?
Nikdo. Pokud by vybouchl Nibali, nikoho dalšího na celkové pořadí nemáme. Já jsem týmu oznámil, že pro Vincenza v horách udělám všechno, co půjde. Měli bychom mu tam být k ruce hlavně se Santaromitou.

To se jedete jenom zúčastnit? Bez osobních ambicí?
Rád bych vyhrál etapu. Od začátku je trať zvlněná a může se klidně stát, že hned zkraje koupím třeba deset minut. Pro mě je prvořadé být čerstvý do hor, abych tam odvedl práci pro Vincenza. Kvůli tomu dávám ambice stranou, ale na závod se hodně těším. Vueltu jedu potřetí a chci si ji užít. Forma je dobrá.

Všude zaznívají silná slova favoritů, jakou mají formu a jak plánují vyhrát. Koho vy tipujete na triumf?
Fränka Schlecka s Meňšovem, k tomu někoho ze Španělů. A taky Nibali určitě bude vepředu.

Závod startuje večerní časovkou týmů. Bude to hodně specifické, nebezpečné? Trénujete na ni nějak speciálně?
Ne, už to není klasický trénink, časovce se věnujeme hodně na společných soustředěních. Jediný nezvyk bude to, že se startuje hrozně pozdě, Liquigas má vyrazit na trať až ve 23:45. Je to kvůli lidem, pořadatelé z toho chtějí udělat show. A taky kvůli vedru, protože je tady přes den asi 45 stupňů ve stínu. Ale na úvodní časovku si věříme, s týmem, který tady máme, můžeme myslet na čelní umístění.

Berete Vueltu i jako vaše SBOHEM Liquigasu?
Ještě nevím, jestli to bude úplně poslední start za tým, bude záležet, jak objedu Vueltu. Každopádně se chci rozloučit co nejlíp. I kdybych nevyhrál etapu, tak chci pomoct Nibalimu, aby tým viděl, že mi na tom opravdu záleží a nepřijel jsem Vueltu jen tak objet. Je to taková ta pomoc, která třeba není někdy vidět v televizi, ale bez níž nemáte šanci na závodech uspět. A nepřemýšlím nad tím, že bych zabalil. Rozhodně chci dojet do cíle v Madridu.

Autor:


Rodičovská v životopisu: Patří tam, nebo ne?
Rodičovská v životopisu: Patří tam, nebo ne?

Sehnat práci s dítětem se dá, jen se na to musí správně.

Najdete na iDNES.czmobilní verze