Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


O start na golfovém US Open se uchází i jedenaosmdesátiletý „junior“

Scenérie v Pebble Beach, dějišti nadcházejícího US Open. | foto: AP

4 2010
Není to rekord, ale tento fakt hodnotu čísla 9 052 nijak nesnižuje. Tolik přihlášek přijali pořadatelé letošního golfového US Open. Druhý major turnaj sezony se ve věhlasném Pebble Beach uskuteční od 17. do 20. června.

Tlačenice bude veliká. Třiašedesáti golfistům už organizační výbor garantoval účast a dá se předpokládat, že většina se na odpaliště také dostaví. Některým vznikne právo startu díky jejich příštím výkonům a postavení v různých žebříčcích. Ale kdo takovou výkonnost nemá a sponzorská pozvánka je mu vzdálena, musí do kvalifikace.

Více než devět tisíc hráčů se tak bude ucházet zhruba o 80 volných míst. Loni se o poctu být mezi elitou na Black Course v Bethpage State Parku úspěšně ucházelo dokonce 9 086 golfistů.

Dustin Johnson, Pebble Beach

(Dustin Johnson, vítěz únorového Pebble Beach National Pro-Am.)

O počtu odmítnutých se údaje nevedou, ale předpokládá se, že jich není mnoho. S žádostí neuspěje zejména ten, kdo je v trestu za porušení nějakých pravidel či zákonů, nebo nevyhověl formalitám. Amatéři musí mít například handicap do hodnoty 1,4. Přihlašovací proces je jinak značně demokratický.

fedex Cup 2010

1. Els (JAR) 1 396
2. Furyk (USA) 1 296
3. Mickelson (USA) 1 233
4. Kim (USA) 1 215
5. Villegas (Kol.) 972
6. Stricker (USA) 966

Letos se do kvalifikace pustí hráči ze všech 50 zemí Unie a ze 68 jiných zemí. Pětadevadesát procent přihlášek přišlo prostřednictvím on-line systému U.S. Golf Association.

Nejstarším uchazečem je jedenaosmdesátiletý Harris Moore Jr. z Los Angeles, nejmladším pak čtrnáctiletý Domenico Geminiani z Bradentonu, kde trénuje vedle sester Kordových.

Zpráva obsahuje také informaci, vypovídající o této době stejně výmluvně jako přechod z osobních přihlášek na internetové. Největší nápor zažil systém v posledním dnu osmitýdenního období, 118 golfistů jím úspěšně prošlo v poslední hodině a třicetiletý Brent Hurt z Texasu to stihl třináct vteřin před uzávěrkou.

kritéria pro přímou účast v US Open

Umístění do 50. místa světového žebříčku ke 24. květnu.
Umístění do 10. místa finančního žebříčku PGA Tour ke 24. květnu.
Umístění do 5. místa finančního žebříčku European Tour ke 24. květnu.
Vítězství v The Players Championship.
Vítězství v turnaji PGA Tour mezi 21. červnem 2009 a 13. červnem 2010.

Nejvíc adeptů na šanci zahrát si v červnu kalifornský links spolu se světovou špičkou přijede zkusit štěstí na okolní hřiště, jichž bylo vybráno 111. Hrát se bude i na třinácti vzdálenějších v USA a také v Japonsku a Anglii. Poslední jméno úspěšného kvalifikanta bude známo 7. června.

Profesionálové na hranici postupu přes jiná kritéria budou mít ještě týden k dobru, startovní listina se uzavře 13. června.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze