Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soumrak cyklokrosového kanibala. Nys tápe a slýchá: Není načase skončit?

Belgický cyklokrosař Sven Nys | foto: Profimedia.cz

15 2014
V září, když odstartovala nová sezona cyklokrosařů, se vše zdálo být ve starých kolejích. Sven Nys zase vítězí, psalo se po Crossvegas, jeho prvním triumfu. Přidal Velkou ceny Neerpeltu i Maria De Clercqa, vyhrál první ze závodů série Bpost, jasně vládl v písku Jaarmarkt Crossu v Nielu. Od poloviny listopadu se však dvojnásobný mistr světa brodí bahnem, nejen na trati, ale i výsledkově. Stárneš, už bys závodění měl nechat, slýchá teď.

Nys do své sbírky nepřidal celý měsíc žádné vítězství, dokonce ani pódium a padá na něj kritika. „Až“ čtvrtý byl v seriálu Bpost v Hasseltu minulý víkend, další den vzdal Druivencross v Overijse, o tomto víkendu už nezávodil a raději vyrazil na Mallorku, kde si lízal rány a tvrdě trénoval, protože propad ve výsledcích je citelný.

„Nevíme, co se s ním děje,“ diví se i manažer týmu Crelan AA Drinks.

Cyklokrosový král je v útlumu. „Hledá se a spekuluje se, že má na něj vliv ten rozchod,“ připomněl Radomír Šimůnek. Po dvanáctiletém manželství se 38letá legenda rozvádí s manželkou Isabelle. „Myšlenkami jsem jinde a není to jednoduché,“ přiznal v belgickém rádiu.

„Ale on se umí připravit na vrcholnou akci a možná pak nebude pod takovým tlakem jako vždycky, kdy se od něj vždycky čekal titul a on ho v uvozovkách získal jen dvakrát, možná to pro něj bude ku prospěchu,“ dumal Nysův český soupeř.

V současné chvíli se však cyklokrosový kanibal proti nastupující generaci talentovaných mladíků ne a ne prosadit. Měsíc běhal po doktorech a podstupoval sérii vyšetření, co měla odhalit příčinu jeho fyzických trablů a dát vysvětlení, proč už není králem belgického cyklokrosu. „Na kole se cítím dobře, akorát že výsledky v závodech jsou pod očekáváním,“ přiznal Nys v deníku Gazet van Antwerpen.

„Osteopat mě jako obvykle v sezoně srovnal, byl jsem pokřivený. Ale to nemůže vysvětlovat to, proč jsem jel v Overijse tak špatně,“ věděl. „Necítím se nemocný a ani výsledky krve nenaznačují, že bych měl být. Ale nedokážu určit jednu příčinu, všechno dohromady hrálo svou roli.“

A pak dodal: „Jsem prostě jenom člověk.“

Ovšem nebývalo tomu tak. Mnoho let v řadě. Výčet titulů by byl delší než zpráva o jeho trápení, ale aspoň namátkou: pět celkových triumfů ve Světovém poháru a 46 vítězných závodů, třináctkrát se stal králem seriálu Superprestige, devětkrát mistrem Belgie a dvakrát tím světovým.

Ale tomu je, zdá se konec. Trápení a pochyby vystřídaly pocit neporazitelnosti. „Není to poprvé, co jsem v takovém útlumu. Nejsem robot. Možná to tak posledních pár let vypadalo, ale není tomu tak,“ řekl. A výzvy k ukončení kariéry? Pod smlouvou u týmu je do jara 2016 a sám se chce rozhodnout, kdy nastane čas.

„Nejvíc mi vadí, kam až kritika zašla. Zvlášť když tyto komentáře přicházejí od lidí, co mě před měsícem chválili a tvrdili, že můžu dominovat až do padesáti. Taková náhlá změna názoru, že prý jsem moc starý, to je moc,“ zlobil se Nys. „Nemám problém s tím předat svůj trůn, v 38 letech už se prostě musíte bez některých věcí obejít. Ten, kdo to nedokáže, je starý, frustrovaný jezdec. A to je to poslední, čím bych se chtěl stát.“

Autor:


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze