Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


V semifinále by bylo hezké hrát s Pardubicemi, říká Welsch

Jiří Welsch (vpravo) v zápase s Montepaschi Siena. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

15 2016
V úterním druhém čtvrtfinále play-off proti Svitavám sledoval reprezentační kapitán Jiří Welsch destrukci domácích Turů jeho Nymburkem v poměru 113:57 především z lavičky, na palubovce strávil pouze dvanáct minut. Přestože byl rozdíl mezi oběma soupeři extrémní, myšlenku, že si byl mnohonásobný mistr v hale Na Střelnici jen „zatrénovat“, rázně odmítl.

„Byl to zápas play-off, takže nazývat to tréninkem by bylo bez respektu,“ poznamenal 36letý borec. „Kvalita je nicméně na naší straně a domácímu týmu se ji nepodařilo zabrzdit. Zbývá odehrát jeden zápas a věřím, že se série prodlužovat nebude a v pátek skončí,“ dodal směrem k dnešnímu mači, který se hraje od 18.30 v Nymburce.

V prvním utkání Svitavy držely krok déle. Čekali jste od nich v odvetě větší odpor?
U nás se v tom úvodním zápase projevila v první čtvrtině nekoncentrovanost. Dělali jsme hodně chyb, ztráceli míče, takže i to soupeře drželo v té desetiminutovce ve hře. Teď jsme oproti tomu začali dobře, zvláště v obraně. Dostávali jsme Svitavy pod tlak, ztrácely míče a házely nepřesné střely. Náš výkon byl mnohem soustředěnější, a proto se zápas rozhodl dříve.

Sehráli jste třetí utkání během pěti dnů, ale únava na vás viditelně znát nebyla...
Naštěstí jsme to mohli hrát v širší rotaci. Vyhlídky jsou podobné, jelikož nás čekají opět další utkání v pátek a neděli, takže posledních 14 dní bylo v kombinaci české ligy a finiše základní části ve VTB lize poměrně náročných, ale musíme to zvládnout.

Je pro vás obtížné přepnout z evropské úrovně na českou?
Nemohu mluvit za ostatní, ale pro mě osobně trochu ano. Je to zvláštní. Kvalita VTB ligy je jiná a chvilku mi trvá, než si zvyknu na naši soutěž. Většina týmů není tak fyzicky vyspělá jako evropská mužstva, proti kterým na hřišti bojujete o každý centimetr. Tady máme hodně volných pozic a zvykáme si, že vychází věci, které na evropské úrovni neprojdou. Přizpůsobení být musí, ale už to takhle hrajeme nějaký pátek, takže to není pro tým nic strašného.

Stále jste jasnými favority na titul. Sledujete ostatní série?
Díváme se na vývoj bedlivě, protože nám z nich vzejdou soupeři do dalšího kola. Potenciálně nejvíce nás zajímá série Opavy s Pardubicemi. Ale protože končíme základní fázi VTB ligy, tak stoprocentní zaměření na tu naši ještě není.

Koho byste si přál do semifinále, které máte na dosah?
Preference nemám. V posledních dvou letech jsme v semifinále hráli s Opavou. Mám osobní vazby na Pardubice, takže by bylo hezké si zahrát proti nim. Uvidíme, jak se série bude dál vyvíjet. Nejsem si jistý, že to bude vypadat tak jednoduše jako v prvním zápase.

Vztah máte i ke kraji. Měl jste ve Svitavách podporu příbuzných či známých?
Neměl, nebo o tom alespoň nevím. Nikdo mi nevolal. Rodiče tady určitě nebyli, v úterý je totiž v Holicích basketbalový den. Táta byl na trénincích a mamka asi odpočívala.

Vzhledem k vašemu postavení v soutěži sehráváte se soupeři na jejich hřištích méně zápasů. Vybavíte si, kdy jste si ve svitavské hale Na Střelnici zahrál úplně poprvé?
Popravdě si úplně nevzpomínám. Pamatuji si, že jsme tady hráli snad s národním týmem proti Lucembursku někdy v roce 2001.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze