Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dveře zpátky do VTB ligy máme otevřené, zní z Nymburku

Miloš Teodosič (uprostřed) z CSKA Moskva pronikl mezi Jiřím Welschem (vlevo) a Petrem Bendou z Nymburku. | foto: archiv ČEZ Basketball Nymburk

20 2016
Někteří hráči Nymburka se nad tou zprávou jistě zaradovali. Dlouhé cestování na východ za zápasy VTB ligy skončilo, český mistr se po pěti letech účasti do soutěže nepřihlásil.

Když basketbalisté Nymburka na konci sezony sečetli počet zápasů, došli k cifře, která z nich často činila jeden z nejvytíženějších klubů v Evropě. Mohla za to účast ve třech soutěžích souběžně.

To nyní končí. Nymburk se nepřihlásil do mezinárodní VTB ligy, v příští sezoně bude hrát pouze domácí NBL a nově založenou Ligu mistrů.

„Důvodem jsou vysoké náklady spojené s účastí v soutěži,“ vysvětlil Ondřej Šimeček, člen klubového vedení. „I vzhledem k našim úspěchům v soutěži máme dveře zpět otevřené,“ dodal.

Třeba v předloňské sezoně odehrál Nymburk 78 zápasů. Sice získal domácí titul, ale v Evropě se mu příliš nedařilo. Tehdejší kouč Kestutis Kemzura promluvil o problematice přetíženosti poměrně otevřeně. „Myslím, že Nymburk si bude muset vybrat, jakou cestou jít. Je téměř nemožné uspět ve třech soutěžích najednou,“ podotkl Litevec Kemzura.

Podobnou cestou se v nedávné minulosti vydával také izraelský velkoklub Maccabi Tel Aviv. „Tři dlouhodobé soutěže souběžně hráli ale jen jednou, a to ještě využívali charterové lety,“ upozornil Kemzura. „Tehdy tým vedl můj kamarád David Blatt, a když mi vyprávěl, jak obrovsky náročné to bylo, pochopil jsem v Nymburce, co měl na mysli.“

Kemzura pak u českého mistra skončil, nahradil ho Ronen Ginzburg, jemuž se letos s Nymburkem poprvé podařilo ve VTB lize postoupit do play-off. Byl to velký úspěch, zřejmě však poslední.

„VTB liga měla o naše setrvání velký zájem. My jsme však pro příští sezonu přihlášku nepodali. Je s tím spojené i to, že v domácí lize se v následující sezoně zúčastníme kompletního programu,“ řekl Ondřej Šimeček.

V novém ročníku VTB ligy bude působit čtrnáct klubů výhradně ze zemí bývalého Sovětského svazu. Do Česka, Finska či Polska jako v nedávné minulosti tedy soutěž v nejbližší době nezavítá.

V minulých letech Nymburk vynechával část české ligy i Český pohár, tentokrát se však rozhodl naplno na české soutěže soustředit.Najdete na iDNES.czmobilní verze