Prostějov - Nymburk: domácí Aleš Chán (vlevo) a Petr Benda

Prostějov - Nymburk: domácí Aleš Chán (vlevo) a Petr Benda - Prostějovský Aleš Chán (vlevo) a nymburský Petr Benda. | foto: David Ševčík, MF DNES

Nymburk po roce padl v lize. Byli jsme v euforii, popisoval prostějovský Chán

• 0
Nevídaným rozdílem 6:24 prohráli basketbalisté Nymburka třetí čtvrtinu utkání 20. ligového kola na palubovce Prostějova. Domácí Orli díky tomu českého suveréna porazili rozdílem třídy 87:58 a soupeři uštědřili první porážku v sezoně.

"Rozhodl začátek druhého poločasu, kdy jsme soupeři odskočili na dvouciferný rozdíl. Pak už si Nymburk nevěděl rady," vypíchl klíčovou pasáž zápasu prostějovský trenér Peter Bálint.

První poločas přitom přinesl bitvu o každý míč. Protivníci se střídali ve vedení, ani jeden nezískal větší náskok. To ale platilo pouze do změny stran. Od 27. minuty, kdy domácí vedli 56:42 bylo utkání pouze otázkou konečného skóre.

"Hráči nebyli na zápas patřičně připraveni, na čemž se podepsala vánoční pauza," prohlásil kouč Nymburka Muli Katzurin. "Porážka pro mě není tak překvapivá, jak by se mohlo zdát. Podobný zápas jsme odehráli přesně před rokem," dodal Katzurin v narážce na loňskou porážku v Děčíně, která přišla rovněž 30. prosince.

Prostějov se o svůj nečekaný úspěch zasloužil maximálním nasazením všech hráčů, kteří přišli na palubovku. Pořádně nabuzený byl především Radoslaw Hyzy, nejlepší hráč zápasu, pod kterým hořela palubovka.

"Byl hodně motivovaný. Přesně tak, aby to jeho výkon neovlivnilo negativně. Chtěl se ukázat a to se mu povedlo," ocenil svého hráče Bálint, podle něhož však špičkové výkony podali prakticky všichni basketbalisté v prostějovském dresu. "Každý měl svoji hvězdnou chvilku. Díky tomu soupeř vlastně ani nevěděl, koho má bránit," všiml si kouč Orlů.

Sedmnáctá výhra v soutěži se hráčům hanáckého celku vyplatila. Díky ní se v tabulce udrželi v těsném závěsu za druhým Novým Jičínem, navíc od trenéra dostali den volna navíc. "Kdybychom prohráli, měli bychom hned 1. ledna trénink. Kluci se sami zasloužili o to, že se potkáme o den později," prozradil prémii za vítězství Bálint.

Do kabiny něco dotáhnu, smál se Chán po výhře nad "svými"

Hned na druhý pokus od svého přestupu do Prostějova dokázal basketbalový pivot Aleš Chán se svým nový týmem porazit svůj bývalý klub z Nymburka. "Přitom jsem před zápasem žádnou speciální prémii nevypsal," povídal rozverně Chán po nevídané výhře o 29 bodů.

Vážně jste spoluhráče dopředu nijak nemotivoval?
Opravdu ne. Ale po takovém zápase něco do kabiny dotáhnu. Kluky něčím překvapím, všichni si to zasloužíme.

Vyhráli jste jednoznačným rozdílem a ve druhém poločase inkasovali pouze dvacet bodů. Co to pro vás znamená?
Především jsme si dokázali, že i proti tak silnému soupeři můžeme hrát a zvítězit. To je na výsledku to nejdůležitější.

Hosté hrají v menší sestavě a s tím se protivníci těžce vyrovnávají. Prostějov s tím ale tentokrát neměl větší potíže.
Dobře jsme si protihráče přebírali, u každého jsme byli včas. Nikoho jsme nepustili do vyloženě lehké střely. To byl jeden z důvodů našeho úspěchu.

Po přestávce jste Nymburk přehráli. Čím jste soupeře zaskočili?
Podařilo se nám získat náskok deseti, dvanácti bodů a hráči Nymburka najednou nevěděli, co mají hrát. Odešla jim střelba a postupně rezignovali. My jsme naopak byli v euforii. Takové zápasy se stávají.

Po přestávce jste se začal prosazovat více než v prvním poločase. Proč to tak nešlo v úvodní dvacetiminutovce?
To kdybych věděl. Pravdou je, že první půlky mám většinou slabší. Naštěstí to z pohledu konečného výsledku nevadilo.

Nestálo by za to, nastupovat do zápasu až po přestávce?
(smích) S tím by asi trenér nesouhlasil. Spíš se budu snažit, abych výkony z druhé půle podával od začátku zápasu.

Do zápasu jste naskočil po krátké pauze. Neměl jste obavy, jestli vydržíte s kondicí?
Na to jsem nemyslel. Ani nevím, kolik minut jsem odehrál. Ale hned bych si dal ještě jeden takový zápas.