Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Basketbalová akademie Nymburk přivezla z Groningenu stříbro

Stříbrný tým Nymburka po juniorském velikonočním turnaji v Groningenu. | foto: Facebook BA Nymburk

9 2015
Basketbalová akademie Nymburk získala na skvěle obsazeném juniorském turnaji v nizozemském Groningenu druhé místo. Jedinou porážku jí uštědřil ruský gigant CSKA Moskva až ve finále. I tak se ale jedná o velký úspěch nymburské basketbalové líhně, na jejímž štítě zůstal v semifinále i tým uznávané litevské Sabonis Basketball Academy.

Individuálního ocenění se dočkal ostravský odchovanec Matěj Svoboda, který byl zvolen nejužitečnějším hráčem turnaje. Druhým z tahounů byl mládežnický reprezentant Martin Peterka a hlavní tíha rozehrávky padla na jindřichohradeckého Theodora Dlugoše.

Nymburk přijel na juniorské klání obhajovat loňské vítězství, ale organizátoři tentokrát pozvali do Groningenu to nejlepší, co mohli. Konal se totiž jubilejní 20. ročník turnaje. I tak se tým vedený trenérem Lubošem Růžičkou popasoval s těžkou konkurencí skvěle. Bez porážky prošel svou skupinou, když zdolal lotyšský Jugla/Sport2000 Riga, čínský Tchien-ťin i pořadatelský Groningen.

Sestava BA Nymburk

Matěj Svoboda, Theodor Dlugoš, František Kurka, Vojtěch Rykl, Jan Bakule, Adam Bubeník, Jozef Senohradský, Dominik Štěpán, Martin Vaněk, Martin Peterka

Trenér Luboš Růžička

V semifinále pak Nymburk porazil tým z akademie legendárního Litevce Arvydase Sabonise. Až ve finále nestačil na CSKA Moskva (75:115), který táhli Anton Astapkovič a Michail Malejko. Tedy hráči již trénující s prvním mužstvem.

„Zisk stříbrných medailí je krásným úspěchem naší celoroční práce. Hráči zde reprezentovali svůj klub znamenitě. Získali si zdejší početné publikum i velké uznání od trenérů ostatních týmů a dalších odborníků. Ve finále nás porazil lepší tým a je třeba respektovat jeho kvality. Jsme však rádi, že jsme tým jakým je CSKA donutili k maximální koncentraci a hře na 100 procent. Vybudovaný respekt je dobrou odměnou pro celý klub,“ zhodnotil vystoupení kouč stříbrného výběru Luboš Růžička, který je rovněž asistentem Kestutise Kemzury u prvního týmu.

„Mluvil jsem po turnaji s jeho hlavním organizátorem Stojanem Dringovem. Řekl mi, že byť jsme nevyhráli, jsme pro něj vítězové. Nejen našimi výkony, ale také vystupováním na palubovce i mimo ni. A to je pro nás zásadní hodnocení, protože v naší Basketbalové akademii se nezaměřujeme zdaleka jenom na sportovní výsledky,“ uvedl sportovní ředitel Nymburka Michal Ježdík.

Polabané si zásluhou Matěje Svobody odvezli z Groningenu i nejvyšší individuální ocenění. Titul MVP (nejužitečnější hráč turnaje) získal v hlasování trenérů. Matěj během pěti zápasů zcela prodal veškerý svůj potenciál. Byl lídrem týmu na obou polovinách hřiště a ukázal, že je velkým příslibem do budoucnosti. Veliké poděkování však patří všem hráčům. Jejich příkladná reprezentace je vynikající reklamou na nejen nymburský ale i český mládežnický basketbal.

Holland Nordic Basketball Tournament

výsledky BA Nymburk

Základní skupina:

Jugla/Sport2000 Riga - BA Nymburk 59:61 (6:17, 27:37,42:45)
Body:
Svoboda 22, Peterka 20, Bakule a Dlugoš po 5, Bubeník 3, Senohradský 2, Vaněk 1.

Tchien-ťin - BA Nymburk 57:65 (12:10, 29:23, 49:43)
Body:
Svoboda 24, Peterka 17, Senohradský 9, Kurka 6, Dlugoš 5, Bubeník 4.

BA Nymburk - Donar Groningen 55:49 (13:9, 33:17, 46:31)
Body:
Dlugoš 14, Svoboda 12, Peterka 11, Kurka 4, Senohradský a Bubeník po 3, Štěpán, Bakule, Vaněk a Rykl po 2.

Semifinále:

Sabonis Basketball Academy - BA Nymburk 66:78 (28:29, 34:47, 52:62)
Body:
Peterka 28, Svoboda 19, Dlugoš 14, Senohradský 6, Bakule 5, Bubeník 4, Kurka 2.

Finále:

CSKA Moskva - BA Nymburk 115:75 (29:24, 63:44, 82:63)
Body:
Svoboda 22, Dlugoš 19, Peterka 17, Senohradský 9, Bakule 4, Kurka 2.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze