Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nuda, řekl Spencer William Gore o hře, jež ho proslavila

Míče, ilustrační foto | foto: www.ecmpragueopen.cz, Pavel Lebeda

16 2009
Bůh ví, jak by to tenkrát dopadlo, pokud by si Spencer William Gore jednoho slunečného dne roku 1877 nekoupil vydání Timesů. V novinách stál inzerát: "Kdo se chce přihlásit na tenisové mistrovství otevřené všem amatérům, nechť se přihlásí na níže uvedené adrese. Startovné jest jedna guinea." Gore nebyl vyhlášený tenista.

Gentleman se zrzavým plnovousem miloval kriket, v tomhle sportu vynikal odmalička. Už na škole dělal týmového kapitána. Když měl přece jen čas na něco jiného, byl to spíš fotbal.

Ale teď si řekl: "Proč ne?" Přesně podle instrukcí si sbalil své boty a raketu, přihlásil se. Aspoň, že míčky shánět nemusel. Ty pořadatelé zajistili. Zaplatil tedy požadovanou guineu a stejně jako jeho 21 dalších soupeřů svižně prošel ke hřišti kolem cedule s přísným nápisem: "V přítomnosti dam laskavě žádáme pány, aby nehráli v trikotech s krátkými rukávy." Jen pár dnů poté se stal prvním šampionem tenisového Wimbledonu.

Slavné příběhy z tenisového Wimbledonu

Dnes, 1. díl:  Spencer Gore
Premiérový turnaj vyhrál v roce 1877 Spencer Gore, který sám sebe vůbec nepovažoval za tenistu. Ženský turnaj se tehdy ještě nepořádal.
Zítra čtěte: Fred Perry
Psal se rok 1936, když v mužském singlu Wimbledonu naposledy vyhrál britský tenista. Jmenoval se Fred Perry, jednu dobu chodil se slavnou Marlene Dietrichovou a pět let byl světovou jedničkou.

Dávno před tím, než se z turnaje stal sportovní symbol a událost ostře sledovaná celým světem, zdolal ve finále Williama Marshalla 6:1, 6:2, 6:4. Vyneslo mu to 12 guinejí a krásný stříbrný pohár.
Čekali byste, že po takovém triumfu bude obíhat kurt v euforii jako dnešní vítězové? Líbat pohár a ležící na zemi plakat? Pak byste byli překvapeni.

I když Goreovi tleskalo 200 přítomných diváků jakožto hrdinovi této velkolepé "zahradní party", tenhle vášnivý hráč kriketu podle listu The Independent jen poněkud stroze prohlásil: "Myslím, že tenis hraný na trávě je příliš nudný na to, aby se dlouhodobě uchytil."

Přesto se přihlásil i za rok. To už však ve finále podlehl cejlonskému pěstiteli kávy Franku Hadowovi, který Gorea překvapil nevídaným vynálezem: lobem.

Jakápak nuda. I na trávě se dá hrát pestře.

Však se 132 let po Goreově přesvědčivém vítězství na londýnskou trávu těší celý svět. Pokud tady chcete vyhrát, nestačí zalovit v novinových inzerátech. Musíte být dobrý. Zatraceně dobrý. A většinou ani to nestačí.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze