Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nový Valenta: zpátky k závodění

2 2003
Praha - Po olympijském vítězství přišel výsledkový útlum. Sice poprvé v kariéře vyhrál závod Světového poháru, ale nejlepší desítka zůstávala pro Aleše Valentu často nedostupná. Lyžařský akrobat přiznává, že zásluhu na tom měl i nový svět společenských, nikoli nepříjemných akcí, kterých se účastil. "Stávalo se mi, že jsem stál nahoře na můstku a myslel na jiné věci, než na skákání," přiznal Valenta.

Nyní jeho mysl kromě závodění zaměstnává už jen manželka Elen a syn Denis. Využil více klidu na přípravu a chce vítězit. "Tak bych to něřekl," tvrdí. "Především chci skákat tak, abych byl spokojen." To znamená ukázat to nejlepší co umí. To, co neumí nikdo jiný na světě.

"Pokud vím, nikdo z mých soupeřů dosud trojné salto z pěti vruty natrénované nemá, takže to stále zůstane mým hlavním triumfem," věří si na už téměř legendární zlatý skok. Jenže Valenta nemá trojné salto z pěti vruty jedno, ale už dvě. "Ledový dech", při kterém oproti olympijskému skoku navýšil obtížnost přesunem jednoho vrutu z prvního do druhého salta, v němž ho tedy čekají tři obraty kolem vlastní osy, zdárně natrénoval při letních dopadech do vody.

Jeho premiéra se v zimním Světovém poháru na sněhu uskuteční pouze za ideálních podmínek. Stoprocentně si s ním ještě Valenta jistý není. "Nedokážu ještě dokonale přibalovat. Každopádně skočit bych ho na sněhu už mohl." Skok v závodě už předvedl. Při letním Grand prix v domácím areálu ve Štítech na Šumpersku.

Na sníh se český reprezentant zatím jen tak nedostane. Nechce dopadnout jako loni v Söldenu, kdy seděl v hotelu, nudil se a čekal, až napadne sníh. "Letos čekáme na zavolání. Až budeme mít jistotu, že je sníh, vyrazíme."

Zatím bude skákat do vody v Mettmenstettenu. Poté by se měl přesunout do finské Ruky, kde začátkem prosince pokračuje Světový pohár. Lyžař bez sněhu? To Valentu netrápí. "Nejsem zimní typ. Na sníh se nijak zvášť netěším."

Jakmile napadne první nadílka, půjde od závodu k závodu, od exhibice k exhibici. Jako hlavní možný cíl roku vystupuje celkové vítězství ve Světovém poháru. "Já to tak neberu," říká lyžař. "Ne že bych pohár vyhrát nechtěl, ale pokud budu skákat dobře, budu spokojený." A exhibice? Těch oproti loňsku neubude. "Exhibice nejsou žádná společenská akce. Jsou pro mě tréninkem a před závody mi pomáhají."

Aleš Valenta ve Špindlerově Mlýně při závodech Světového poháru v akrobatickém lyžování.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze