Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Budu mít poslední slovo, ale i největší zodpovědnost, říká Goga

„Prostějov má dlouhodobě ty nejvyšší ambice a na těch se nic nemění,“ říká nový trenér Peter Goga. | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

21 2016
Devět let byl Peter Goga sportovním manažerem prostějovských volejbalistek, od nové sezony usedne do horkého trenérského křesla, v němž nahrazuje Miroslava Čadu. S cílem navázat na předchozí sezony, během nichž klub získal osm mistrovských titulů v řadě.

„To křeslo bude pořádně horké. Klub má dlouhodobě ty nejvyšší ambice a na těch se nic nemění. Bude těžké je obhájit. Ale jdu do toho, s tím jsem nabídku přijímal,“ nebojí se nové výzvy Goga.

Peter Goga, trenér VK Agel Prostějov. Jak se to poslouchá?
Není to úplně přesné. Trenérem bude především Luboš Petráš. Umí to a povede běžné tréninky. Já budu především koučovat zápasy, určovat směr, měnit rytmus, střídat.

Tak jinak. Budete první muž střídačky s největší odpovědností. To platí?
To ano. Za výsledky zodpovídám a je to velká zodpovědnost. V případě neúspěchů budu první na řadě. Ale tak lákavá výzva se prostě nedá odmítnout.

V pozici šéfa střídačky nahrazujete Miroslava Čadu. Jak vnímáte skutečnost, že přicházíte po úspěšném trenérovi?
(úsměv) Spíš by se hodilo označení veleúspěšném. Mirka Čady si nesmírně vážím. Dosáhl toho opravdu hodně, nejen v Prostějově. Udržet družstvo na vlně úspěchů bude strašně těžké. To jsem si uvědomoval, ještě než jsem nabídku přijal.

Dnes již bývalý trenér Čada zůstává v klubu jako konzultant s poradním hlasem a právem odborné diskuse či oponentury. Nebojíte se, že bude mezi vámi docházet k názorovým rozdílům?
Věřím, že žádné potíže nebudou. Očekávám, že mezi námi bude docházet k debatám. Jsem přesvědčený, že vždy budou pouze ku prospěchu klubu i družstva.

Jste připravený hájit při takových diskusích svůj názor?
Takový nejsem. Žádný názor jsem nikdy dopředu neodmítal. Mirek Čada má hromadu zkušeností. Může se pochopitelně stát, že bude mít jiný pohled na nějakou konkrétní záležitost. I lepší, než bude ten můj. A nebudu mít problém jeho myšlenku přijmout. Konečné rozhodnutí ale bude na mně.

Prostějov se opět přihlásil do Ligy mistryň. Po změně herního systému bude hrát o postup do základní skupiny v kvalifikaci. S jakou ambicí jdete do soutěže?
Přihlášku jsme delší dobu zvažovali. Když padlo rozhodnutí, že do toho jdeme, chceme uspět. Cílem musí být postup do základní skupiny. Když bude soupeř lepší, půjdeme mu pogratulovat. Ale nebudeme zápasy přece hrát s tím, že to jen zkusíme.

V prvním dvojutkání vás čeká maďarská Békéscsaba, v play-off o základní skupinu pravděpodobně polská Dabrowa Gornicza. Jde o hratelné soupeře?
V tuto chvíli to prostě nejde seriózně odhadnout. A to není výmluva. Vezměme Békéscsabu. Někdo řekne: Maďaři, to není nic strašného. Ale tento tým v minulé sezoně v evropském poháru vyřadil Olympiakos Pireus. Něco umět musí. Navíc se dá předpokládat, že bude posilovat. Nebude to snadný soupeř. Ale my se budeme snažit postoupit a to samé i v případném dalším kole.

Pomalu skládáte novou sestavu. Podílel jste se na výběru oslovených hráček ještě dříve, než jste byl jmenován hlavním trenérem?
Pochopitelně. Z pohledu sportovního manažera. Navíc o mém novém působení se už v zákulisí přece jen chvíli mluvilo. Byl jsem při výběru volejbalistek, kterým klub dal nabídku.

Kdy chcete mít sestavu pohromadě?
(smích) Prvního srpna. To nám začíná příprava. Ale už teď vím, že k tomuto datu ještě kompletní nebudeme.Najdete na iDNES.czmobilní verze