Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nový seriál o golfových pravidlech začíná: dělej jen to, co je fér!

Klubovna historického St. Andrews - "Home of golf". | foto: Profimedia.cz

29 2009
Je ohromující, propastný, ba nezměřitelný a nevyslovitelný rozdíl mezi tím, jak přijímají pravidla i tresty golfisté a jiní sportovci. Zatímco v jiných odvětvích se ceny fair play udělují spíš výjimečným "rytířům sportu", v golfu se rytířskost předpokládá a ctí tak, že hráči trestají sami sebe, jestliže jako první zjistí, že pochybili.

Pozorovateli zvenčí to pravděpodobně přijde nabubřelé. Proč pak vůbec pravidla? Ano, zdánlivě není nic jednoduššího než vydat se na nějakou více či méně upravenou louku, v našem případě hřiště, a tam mlátit do míčku tak dlouho, až upadne do předem připravené pastičky zvané jamka.

Ale – je tady spousta ale. Samozřejmě se v golfu najdou švindlíři. Vždyť ho po světě hrají miliony lidí. Hraje se několik století a za tu dobu a pro tolik lidí se nějaké regulátory vyvinout prostě musely. A vyvíjely se zdatně. Snad žádná lidská činnost není dnes obklopena a svázána tolika regulemi, omezeními a pravidly. Fotbal nebo pravidla silničního provozu jsou proti pravidlům golfu jen dětskou hrou.

motto

Hraj míč tak, jak leží.
Hraj hřiště tak, jak jej najdeš.
Pokud to nejde, udělej to, co je fér.
Abys věděl, co je fér, potřebuješ znát pravidla.

Důvody, proč tomu tak je, vyplynou postupně. Obecně se dá říci, že pravidla nevznikla naráz, ale vyvíjela se ke své dnešní složitosti jako reakce na situace, na které hráči naráželi a které museli vyřešit tak, aby byl v co největší míře zachován duch fair play, rovné podmínky pro všechny zúčastněné.

Aby se stejné situace v různých zemích světa neřešily různým způsobem, existuje organizace sjednocující a pravidelně aktualizující pravidla v celosvětovém měřítku. Tedy... ty organizace jsou vlastně dvě: R&A Rules Limited se sídlem v Mekce světového golfu St. Andrews ve Skotsku (pro cca 120 zemí světa) a USGA (pro USA a Mexiko).

Procházet dnešní pravidla, to je podobné počtení jako v trestním zákoníku. Sama o sobě jsou nepřehledná, ale je jich spousta a obsahují samé tresty za vybočení z mezí. Potíž pro nováčky: ještě nikdo se je nenaučil pouhým, i kdyby mnohokrát opakovaným přečtením. Vstřebat je do krve, to chce dost času a hlavně praxi, hraní na hřišti, kde se člověk se situacemi, které pravidla řeší, postupně setkává.

Golf - ilustrační.

V prvních letech se většina hráčů nevyvaruje pravidelného cyklu, kdy si přes sezonu pravidla více či méně osvojí, přes zimu se jim vykouří z hlavy a na jaře si zase to zapomenuté pracně obnovují.

Říkává se, že všechno, co není zakázáno, je povoleno. V golfu je tohle maličko posunuto, přesto zákazů existuje nespočet, jen se jim tak pokaždé neříká. Sahají od těch nejjasnějších (hra z autu není povolena, a když tam míček zaletí, musíme hrát nový míč z původního místa) až k subtilnějším (hráč nemá vrhat stín).

Jsou případy hráčů, jejichž snaha dodržet pravidla jde tak daleko, až se ocitnou v křeči a myslí víc na ně než na vlastní údery. Ovšem žádný strach! Třeba to o vrhání stínu platí jen na greenu, kde hráčův stín nemá ležet v dráze patu spoluhráčů. Jinak stín vrhat lze....

(Nový seriál golf.idnes.cz nebude pravidla vysvětlovat ani opisovat. Jednotlivé díly budou doprovázeny fotografiemi a pokusí se vpravit čtenáře do pravidel formou čtivých textů bez kostrbatých "úřednických" formulací. Příště - díl I.: Pravidla a tresty)

Autor:


Nejčtenější

Sparta - Příbram 2:2, blamáž proti deseti, hostům stačily dva brejky

Emmanuel Antwi z Příbrami slaví vyrovnávací gól do sítě Sparty.

VIDEO Sparťanští fotbalisté mohli být po dvou letech první v ligové tabulce, ale zápas proti nováčkovi...

Chyběla nám trpělivost. A závěr? Něco neuvěřitelného, zlobil se Ščasný

Trenér Sparty Zdeněk Ščasný (v bílém) se u rozhodčích dožaduje odpískání...

VIDEO Po minulém utkání v Teplicích toho hráčům moc vytýkat nemohl. Zato domácí zápas s Příbramí a hlavně...Karviná - Plzeň 0:1, mistr opět vítězí, Krmenčík dal gól a zahodil penaltu

Plzeňští fotbalisté se radují z gólu v utkání proti Karviné.

Jako by už ani jinak vyhrávat neuměli. Plzeňští fotbalisté zvítězili počtvrté v řadě výsledkem 1:0...

Výsledek i výkon v první půli je strašné zklamání, řekl Trpišovský

Zklamaný trenér Slavie Jindřich Trpišovský během utkání s Jabloncem

VIDEO Podruhé během pěti dnů musel skousnout porážku 0:2. V Kyjevě cítil velkou křivdu, doma proti...

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

VIDEO Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám...

Další z rubriky

Koepka útočí na další triumf, po 3. kole vede PGA Championship

Brooks Koepka během třetího kola PGA Championship.

Američan Brooks Koepka se dostal po třetím kole do čela golfového PGA Championship a do finále...

Na vrchol šel kolem Kunětické Hory. Svalovec Koepka teď pobil Woodse

Brooks Koepka objal svou přítelkyni Jenu Simsovou po triumfu na PGA...

Mořil se s divokými podmínkami v chabě udržovaných golfových areálech. Rodák z Floridy úpěl v...

Prémie za golfové British Open inkasoval omylem jiný Fleetwood

Anglický golfista Tommy Fleetwood na turnaji European Tour v Dubaji

Na účet Tommyho Fleetwooda dorazilo více než 150.000 dolarů (3,3 milionu korun) za červencové...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!Najdete na iDNES.cz