Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nový kouč cyklokrosové reprezentace Dlask: Je potřeba začít makat

25 2015
Trenér cyklokrosové reprezentace bude po pěti letech zase z Mladé Boleslavi. Výzvu přijal Petr Dlask, stříbrný medailista z mistrovství světa v Táboře 2001. U kormidla vystřídá Stanislava Bambulu.

Novým trenérem cyklokrosové reprezentace byl po Stanislavu Bambulovi jmenován bývalý závodník Petr Dlask. Naváže tak na tradici středočeských koučů národního týmu, u kterého pracovali kolínský Miloš Fišera či boleslavští Vojtěch Červínek a Petr Klouček. Jen v posledních pěti letech vedl reprezentaci táborský Stanislav Bambula.

Osmatřicetiletý držitel stříbra z mistrovství světa 2001 Petr Dlask se před dvěma lety potýkal s dopingovým nálezem. I kvůli tomu ukončil kariéru. Ke změně dochází rovněž na postu šéfa cyklokrosové komise Českého svazu cyklistiky, kde Čestmíra Kalaše nahradil Petr Balogh.

Bambula odstoupil po domácím světovém šampionátu v Táboře, kde se Čechům nedařilo. Dlask byl jmenován na základě návrhu cyklokrosové komise a podle svých slov nabídku dlouho zvažoval.

Petr Dlask

Narodil se 20. října 1976. Od patnácti let začal závodit na kole. V 18 letech se stal juniorským mistrem republiky ve sjezdu na horských kolech. Pak přešel k cyklokrosu, v němž vybojoval největší úspěchy, včetně stříbra z mistrovství světa. Koketoval i s cross country horských kol, tam se však výrazněji neprosadil.

„Věděl jsem, jak to je těžká pozice, ale zlákala mě i možnost spolupráce s Petrem Baloghem, který je do práce nadšený. Po zvážení všech okolností jsem se rozhodl nabídku přijmout, protože cyklokros mám strašně rád, je to moje srdeční záležitost,“ uvedl Dlask pro svazový web.

Sám ještě před dvěma lety závodil, ale v květnu 2013 měl pozitivní test na clenbuterol. Hájil se sice tvrzením, že se proti dopingovým pravidlům provinil pouze z nevědomosti prostřednictvím léků, které užíval na nachlazení, přesto dostal dvouletý zákaz startu.

S ohledem na ústup ze slávy, který prožívá český cyklokros v posledních letech, plánuje pětinásobný mistr republiky hodně pracovat hlavně s mladými jezdci. „Musíme zkusit s tím něco udělat, něco, co cyklokrosu pomůže. Bude potřeba je vychovat a vštípit jim, že je potřeba nejen maximálně trénovat, ale hlavně závodit a závodit i venku v těžké konkurenci, zkrátka začít makat,“ prohlásil Dlask.

V nové generaci je prý nutné vyvolat pocit vážnosti reprezentace. „Aby to, že pojedou v národních barvách, pro ně byla čest. Tak jako v dřívějších letech, kdy to pro nás byla svátost a v každé kategorii bylo plno závodníků a urputný boj o místa v týmu, zatímco nyní je problém naplnit kvótu,“ řekl Dlask.

I proto chce usilovat o co nejvíce zahraničních startů. „To je ten největší hnací motor pro porovnání výkonnosti s konkurencí. Zatím v hlavě nějaký plán přípravy mám, ale napřed se musím s jezdci potkat, zjistit, jak a o co stojí. Určitě bych chtěl preferovat kmenové cyklokrosaře, tak jak tomu bylo dříve, i když vím, že musíme začít především od těch nejmenších a práce nás čeká hodně,“ dodal Petr Dlask.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze