Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Rutinér a štírek se sešli na dvojskifu. Cíl je jasný - cesta do Ria

Dvojskif ve složení David Jirka (vpravo) a Michal Plocek hodlá dojet až do Rio de Janeira. | foto: Michal Vabroušek

6 2015
Dohromady mají čtyři medaile z vrcholných podniků. Ten starší získal stříbro v párové čtyřce na MS v Miláně 2003 a na olympiádě v Aténách 2004, mladší je zase juniorským mistrem světa na skifu z roku 2012 a loňským šampionem v kategorii do 23 let. Cíl Davida Jirky (33) a Michala Plocka (21) je jasný. "Chceme se probít na olympiádu v Riu," shodují se.

Obsadit pozice v reprezentačním dvojskifu, to není jen tak. Oni si ale svá místa vybojovali na domácích kontrolkách v Račicích - za Ondřejem Synkem skončil Plocek druhý a Jirka třetí.

Třetí místo Davida Jirky bylo možná pro někoho překvapením - rodák z Jindřichova Hradce, který vstupuje do své patnácté sezony ve vrcholovém sportu, jasně předčil řadu podstatně mladších skifařů.

Jirka: Moje mety jsou jinde

„Na dvojskif s Michalem jsem začal myslet už na podzim, když jsme s klukama z párovky na mistrovství světa skončili až ve finále C. Byl jsem nespokojený, moje mety jsou jinde,“ přemítá Jirka, poslední veslující člen aténské párovky a účastník několika světových finále. „Rozhodující ale byly kontrolky, druhým a třetím místem jsme si o dvojskif jasně řekli.“

Po kontrolkách se začali sjíždět. „Na dvojskifu trénujeme teprve dva týdny, ale děláme pokroky. Když se sveslujeme ještě víc, mohli bychom se ukázat na srpnovém mistrovství světa ve Francii - věřím, že alespoň jedenácté postupové místo zajedeme a olympiádu v Riu vybojujeme,“ doufá Plocek.

Jejich společný trénink měl ale háček. Plocek psal počátkem tohoto týdne na stavební průmyslovce v pražské Dušní ulici maturitní písemky, mohl tak trénovat až odpoledne. Tak to ostatně dělal i předtím, po individuálním plánu netoužil. „David je ale kolegiální a přizpůsobil se. A snad jsem zvládl i ty písemky, za tři týdny mě ještě čekají ústní zkoušky,“ pokyvuje hlavou talentovaný veslař z Uherského Hradiště.

„Na to, že jsme spolu nikdy v jedné lodi neseděli, nám to docela jede. A budeme se zlepšovat - myslím, že do mistrovství světa můžeme náš čas stáhnout o dobrých pět vteřin,“ odhaduje Jirka.

Trenérova slova chvály

Zkušený rutinér a dravý štírek, tak působí nově složená posádka na jejich trenéra Michala Vabrouška, který je připravuje v pražské Dukle.

„David je tvrďák, který se nikdy nevzdá a většinu nedostatků řeší použitím síly. A Michal? Navenek působí nerozhodně a nenápadně, ale jde si za svým a je ochotný obětovat pro úspěch všechno,“ říká Vabroušek.

Problém ve věkovém rozdílu veslařů nevidí. „Co je to dvanáct let? Mnohem důležitější je, že ani jeden na vodě nevypustí jediný záběr, jsou soutěživí a odhodlaní dřít. A oba této variantě posádky věří, což je rovněž důležité,“ přibližuje trenér.

A jak vidí jeden veslař druhého? „Michal je zvláštní typ. Na tréninku, třeba v posilovně, nic moc nepředvádí, ale v závodě vždycky jezdí strašně rychle. Alespoň na skifu to tak vždycky bylo a doufám, že si to přenese i do dvojskifu. Ale je pravda, že takového parťáka jsem si snad vysnil - snad nám to bude jezdit dobře,“ doufá veslovod posádky Jirka.

Zkouška ohněm na Bledu

„Měl jsem radost, když nás posadili do jedné lodi,“ přiznává Plocek. „David je starší, zkušenější, můžu se od něj hodně naučit. A vesluje jako z partesu, na březnovém soustředění v Itálii mě na skifu několikrát porazil,“ dodává.

První ostrá zkouška čeká nově sestavený dvojskif o tomto víkendu na slovinském jezeře Bled, kde se pojede úvodní regata Světového poháru - představí se tam i početná flotila českých lodí s výjimkou skifaře Synka.

„Teď nedokážu říct, jak nám to půjde, ale nechceme propadnout. Bude to ovšem těžké, protože na Bledu pojedou všechny silné dvojskify v čele s chorvatskými mistry světa. A třeba Němci tam přijedou se čtyřmi dvojskify, protože regatu pojali jako interní kvalifikaci pro sezonu. Budou to brutální závody,“ očekával před středečním ranním odjezdem Jirka.

„Ale není na co čekat. Ostatní posádky spolu většinou sedí víc sezon, ale vy jste šikovní kluci. A na konci května se bude v Poznani bojovat o evropské medaile,“ připomněl trenér Vabroušek.Najdete na iDNES.czmobilní verze