Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Novotného zradil rozběh. Je to pro mě věda, říká

Roman Novotný | foto: MF DNES

10 2010
Před dvěma lety doslova vlétl mezi světovou dálkařskou elitu. Výkon 821 centimetrů, kterým Roman Novotný v Brně zahájil pouť za osmým místem na olympiádě, se totiž dá nazvat spíš letem než obyčejným skokem.

Jenže uplynuly dva roky a tento výkon je stále Novotného maximem. "Myslel jsem, že osobák posunu dál, ale zatím se to nedaří," přiznává brněnský dálkař. "Loňská sezona se rozběhla dobře, ale pak se to zabrzdilo, došly mi síly. Letos se mi to podařilo perfektně načasovat a na mistrovství Evropy jsem jel s nejlepší formou za celý rok, ale pokazil jsem finále."

To si Novotný na velké akci zaskákal poprvé od Pekingu, 12. místo jej ale nadchnout nemohlo. "S postupem do finále jsem byl spokojený. Ale s tím, co jsem v něm předvedl, už ne. Se svou formou jsem čekal lepší výkon," poznamenal.

V kvalifikaci na centimetr přesně skočil limit 8 metrů, ve finále ale předvedl o plných 35 centimetrů méně a skončil poslední. "Dvakrát jsem přešlápl a jediný platný pokus byl takový zabržděný zajišťovák, navíc s dlouhým nedošlapem. Moje chyba," posteskl si.

Svěřenec trenéra Michala Pogányho přitom počítal s účastí v nejlepší osmičce a myslel i výš. Jenže ho zradil rozběh. "Peru se s ním celou sezonu, nemůžu ho trefit. Asi to chce ještě trochu víc předvídat, jak se bude rozběh chovat, abych ho lépe odhadl," přemítá Novotný.

Možná se to nezdá, ale někdy je to pořádná alchymie. "Někdo s tím problém nemá, ale pro mě to věda je, i když až do letoška jsem s tím problémy neměl," povídá atlet reprezentující oddíl Asics Kroměříž.

Co všechno rozběh ovlivňuje? "Povrch, vítr, ale také aktuální pocit před skokem. Když se cítím hodně nabuzený a roztleskám si diváky, stačí mi kratší. Když se necítím v pohodě, posunu si ho víc dozadu, jenže ho někdy nedoběhnu," popisuje Novotný, který se rozbíhá přibližně padesát metrů.

A stále vzpomíná na onen památný brněnský let z léta 2008. "Mám to i nahrané na videu. Tehdy jsem na tom nebyl fyzicky jako teď, ale technicky to bylo perfektní," říká čtyřiadvacetiletý závodník. "Ještě se to dá v pohodě zopakovat, jen musím být trpělivý."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze