Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Novotná komentovala zápas Šafářové. A zatínala jsem pěstičky, přiznává

Jana Novotná (v černých brýlích) | foto: Sparta Prague Open / Pavel Lebeda

5 2015
Paříž (Od našeho zpravodaje) - Poprvé od zhroucení komunismu budou po víkendu dvě české tenistky na světovém žebříčku v Top 10. Petra Kvitová se vyšvihne na druhé místo a Lucie Šafářová na šesté či sedmé. Naposledy byly dvě krajanky v elitní desítce v říjnu 1989 - Helena Suková (8.) a Jana Novotná (10.).

Právě Novotná na Roland Garros komentuje pro BBC Radio. Původně byla wimbledonská šampionka z roku 1998 angažována na ženské finále.

„Ale když Lucka postoupila do semifinále, poprosili mě, abych udělala i to,“ říká. „Jsem moc ráda, vždyť se zase psala historie českého tenisu.“

Jak se vám zápas s Ivanovičovou komentoval?
Dávám do toho hodně emocí, když se Lucce takhle daří. Zatínám při tom pěstičky. Ale nechtěla jsem lidi v Londýně děsit, abych křičela: Jedééém! Od producenta jsem slyšela, že to bylo moje nejlepší komentování za posledních pět let. Tak nevím, co si o tom mám myslet. (smích)

Byla jste u mikrofonu nestranná?
Právě že ne. Byl to hezký zápas na komentování, intenzivní, dramatický. A hlavně se mi líbil Lucčin výkon.

Co přesně?
Její soustředěnost a to, jak zápas nakonec dotáhla. Je skvělá. Vždycky byla vyrovnaná hráčka, jenže chyběl jí takový velký výsledek, aby se zapsala do povědomí lidí, českého tenisu a historie.

Teď se jí to podařilo, že?
Hezky se jí to sešlo. Vystoupila ze stínu Petry Kvitové, o které se pořád mluvilo díky úspěchům na Wimbledonu. Jsem moc ráda za Lucku, že se jí v pozdějším věku tak zadařilo a zapíše se do dějin. Vždyť poslední Češka už tady byla ve finále hrozně dávno. Dneska, když Petra vypadne, nastoupí Šafářová a jede. Navíc je to Brňačka jako já.

Co vám líbí na její hře?
Hraje v klidu, soustředěně. I když se jí do zápasu vloudí chybička, třeba dvojchyba, nerozhodí ji to. Psychicky je na tom dobře, fyzicky také. Na semifinále bylo velké horko, hrálo se hodně intenzivních výměn. A myslím si, že její trenér dělá dobrou práci.

V čem?
Ví, jak na ni. Dřív někdy hrála moc bezhlavě, teď předvádí systematický tenis, s nímž dovede míče vyhrát. I když se jí zrovna nedaří, není negativní. Podává skutečně vyrovnané výkony.

Je cennější, když tenistka rozkvétá ke konci kariéry?
To je asi opravdu česká nátura. Když se podíváte i na Lucku Hradeckou, ta ve svém věku hraje nejlepší tenis. I Lucce Šafářové chyběl vždycky krok, je jí osmadvacet a dostává se do špičky. Pokud člověk zvládá tenis fyzicky a psychicky dozraje, tak je jedno, jestli se dostane na vrchol v pětadvaceti nebo později. Hlavní je, že se úspěch dostaví.

Co je dle vašich zkušeností nejdůležitější před prvním grandslamovým finále?
Myslím, že pro Lucku je výborné, že i když má volný den, jde hrát debla. Pozoruju ji s Bethanií (Mattekovou-Sandsovou) v šatně, ona je hrozně legrační a uvolněná. Rozehrávají se spolu před zápasem, povídají si. Lucka přijde na jiné myšlenky, nesedí v šatně a nemyslí na finále. Mně tohle vždycky hrozně pomáhalo. Jen jsem nedřepěla a nepřemýšlela, že jsem teď zrovna zkazila dva bekhendy a musím je natrénovat.

Jak velkou šanci má Lucie ve finále proti Sereně Williamsové?
Obrovskou. Vůbec to nevidím jako ztracený zápas. Rány, co holky dávaly v semifinále, jsou už skoro stejné jako ty Sereniny.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze