Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nové pravidlo o přešlapu? Běžte s ním někam, bouří se rychlobruslaři

Proti novému pravidlu se bouří i Sven Kramer z Nizozemska. | foto: AP

4 2010
Světoví rychlobruslaři se bouří. Nové pravidlo, zakazující od nové sezony přešlapovat do vedlejší dráhy, se jim vůbec nelíbí. Řada z nich to v generálce na úvodní závody Světového poháru odnesla diskvalifikací.

Od nového soutěžního ročníku totiž Mezinárodní rychlobruslařská unie ISU zakázala rychlobruslařům přejíždět z jedné dráhy do druhé. A to jak v zatáčkách, tak i na rovinkách.

To vyvolalo vlnu protestů. "Bylo by skvělé, aby ISU na základě bouře kritiky své rozhodnutí přehodnotila," nechal se slyšet olympijský šampion Sven Kramer z Nizozemska.

Jiný olympijský vítěz Shani Davis zašel ve svém vyjádření ještě dál. "Tohle pravidlo smrdí, je to nesmysl," prohlásil osmadvacetiletý Američan. "Bude to změna dynamického bruslení. Závodníci přirozeně chtějí využít skluzu a tohle pravidlo tomu zabrání."

Martina Sáblíková a Nowis Team při tréninku

Martina Sáblíková a Nowis Team při tréninku

Nové pravidlo se nelíbí ani české hvězdě Martině Sáblíkové.
"Pochopila bych, kdyby řekli, že se nesmí vyjíždět ze zatáčky kvůli ohrožení soupeřky ve venkovní dráze. Ale proč to zakázali v celé rovince, to nechápu," kroutila hlavou.

V rovince si trasu nezkracovala, ale naopak prodlužovala. "A pokud to nepřekáží tomu druhému, mělo by to být jedno."

Rychlobruslařská unie může pravidla měnit jednou za dva roky, k další úpravě tak může dojít nejdříve v roce 2012.

S tím se zřejmě rychlobruslařské velmoci nesmíří a budou protestovat. Ten už podal nizozemský svaz KNSB, za jehož podpory sportovci sepisují petici. "Ano, teď je to na našem svazu a dalších národních federacích," dodal Kramer.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze