Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nové Město získalo světový šampionát horských kol pro rok 2016

Světový pohár horských kol v Novém Městě na Moravě | foto: Petr Lemberk, MAFRA

12 2014
Přelom června a ­července 2016 bude patřit spojení Nové Město na Moravě a horská kola. Řídící výbor Mezinárodní cyklistické federace poslal světový šampionát do Česka, zdejší pořadatelé dostali přednost před německým Albstadtem.

Ve čtvrtek dopoledne zveřejnili na facebookové stránce novoměstského areálu fotografii, na níž byly tři prosklené sošky s logem Mezinárodní cyklistické federace (UCI) a ­u toho komentář: "Pomůžou nám při dnešním rozhodování o­ MS trofeje za nejlepší tři ­svěťáky?" ptali se fanoušků.

"Pomůžou," napsal jeden.

"A jestli ne, tak jim to pojedeme do Švýcarska vysvětlit, co to znamená mít tři trofeje za nejlepší svěťáky," napsal další.

Pro netušící: v novoměstské Vysočina Areně se už čtyřikrát konal Světový pohár horských kol. Po každé sezoně se vybírá podle daných kritérií ten nejlepší.

Vysočina má zatím úchvatnou bilanci, neboť po všech třech minulých sezonách byla vyhlášená jako nejlepší. Možná na ni čeká čtvrtá soška, ale to se rozhodne až po stále ještě probíhající sezoně.

O čem už se však rozhodlo ve čtvrtek o půl sedmé vpodvečer? Že bude na přelomu června a­ července 2016 hostit Nové Město na Moravě mistrovství světa v­ horských kolech! "Je to paráda," řekl Petr Vaněk z ­organizačního týmu.

Čtrnáct členů řídícího výboru vybíralo ve švýcarském Lausanne mezi dvojicí Nové Město na Moravě a německý Albstadt. "Jaký byl poměr, to se přiznám, že nevím."

Ve skutečnosti se ani nehlasovalo. Bylo předneseno, že oba kandidáti jsou na pořádání připraveni velmi dobře, což potvrdili výbornou organizací závodů Světového poháru. "Předseda komise MTB pan Eminu Muftuoglu nakonec přesto navrhl výkonnému výboru, aby pořadatelství bylo přiděleno Novému Městu na Moravě a poté se vůbec nehlasovalo, takže tím pádem získalo Česko pořadatelství vlastně jednomyslně," uvedl Marián Štetina, prezident Českého svazu cyklistiky.

Rozhodovat měla tři kritéria:

1) V první řadě musí být dopředu zaplaceny náklady marketingové komise, která všechny uchazeče navštíví a ­poté dělá zprávu pro hlasující.

2) Dalším bodem je infrastruktura, čili dostatek (kvalitních) hotelů. V tom, jak sami novoměstští organizátoři řekli, oproti německému konkurentovi zaostávali.

3) Třetí a poslední věc, která se zohledňovala, je sportoviště jako takové. V tom měla zase obrovskou výhodu Vysočina.

Zdá se tedy, že ačkoliv protikandidát má lepší hotely a nedostižně větší a silnější cyklistický trh, tak zvítězily skvělé ohlasy diváků, novinářů a hlavně sportovců na ­Nové Město.

Dokonce i jeden z německých novinářů řekl po letošním květnových závodech ­ve Vysočina Areně, na který dorazilo skvělých 19 a půl tisíce diváků: "Tohle byl ten absolutně nejlepší svěťák, na kterém jsem kdy byl!"

Organizátoři šampionátu nyní budou muset zaplatit tučnou částku v podobě 250 tisíc eur. "Platí se to ve splátkách. Myslím, že od srpna tohoto roku je nějaká první splátka. Potom až do roku 2016 každý rok zaplatíme jednu splátku."

Na financování se podílí více skupin. "Město, kraj a také nás podpoří ministerstvo školství."

I když je ještě brzy, organizátoři už předběžně kalkulovali, kolik peněz na organizaci budou potřebovat. "Chtěli bychom pracovat zhruba se čtyřiceti miliony korun," konstatoval Vaněk. "Tím, že už je areál hotový, tak nemusíme dělat velké investice, spíš je to o marketingu a ­dalších věcech."

Šampionát na Vysočině bude také poslední možností pro bikery v­ olympijské disciplíně cross country, jak se nominovat na následné olympijské hry v Brazílii. "A už jen to, že se pojede o dres mistra světa, je pro závodníky obrovská motivace."

Horská kola přebírají pomyslnou štafetu po úspěšném mistrovství světa v biatlonu 2013, na které přišlo vloni během osmi závodních dnů necelých 200 tisíc fanoušků. Tým kolem Jiřího Hamzy se po šampionátu mohl pyšnit ziskem, stejně úspěšný chtějí mít organizátoři i závody na kolech.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze