Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nové Město se chystá na významné světové akce v biatlonu

Ondřej Moravec při evropském poháru v biatlonu na kolečkových lyžích v Novém Městě na Moravě | foto: Petr Lemberk, MAFRA

1 2010
Novoměstští pořadatelé mají zdárně za sebou další test před nejvýznamnějšími světovými biatlonovými akcemi, které se v areálu u hotelu Ski uskuteční v následujících letech. O uplynulém víkendu Ochoza hostila 2. závod IBU Roller Cupu, evropského poháru v biatlonu na kolečkových lyžích, jenž do Čech přitáhl mezinárodně uznávaná a úspěšná biatlonová jména.

"Je to vlastně poprvé v historii, kdy se na českém území objevili takoví závodníci a světoví medailisté z olympiád jako je Landertinder, Sumann, Sikora či Fak," pochvaloval si šéf organizačního výboru Jiří Hamza.

"Určitě nebylo jednoduché je sem přilákat. Ale zvolili jsme takové prostředky, aby tady ti lidé byli," usmívá se.

"Snažili jsme se je motivovat i tím, že budou v areálu, kde za dva roky budou chtít trénovat všichni," naráží na fakt, že v únoru 2013 bude Nové Město na Moravě hostit biatlonové mistrovství světa.

Ale i před tím se má Vysočina rozhodně na co těšit. Už na začátku příštího roku se zde uskuteční mistrovství světa juniorů a dorostu, v září pak světový šampionát v letním biatlonu na kolečkových lyžích.

"Věříme, že pole špičkových světových závodníků bude příští rok ještě kvalitnější než letos," uvedl ředitel závodu Vlastimil Jakeš, podle kterého se na seznamu startujících pro letošní IBU Roller Cup pracovalo víc jak půl roku.

"S těmi lidmi se pracovalo už od zimy a startovní pole se dost přesýpalo a měnilo," popisoval.

"Chtěli jsme tento víkend pojmout ještě podstatně monstrózněji," prozradil Hamza. "Dlouho se jednalo i s Björndalenem." Šestinásobný olympijský vítěz však nakonec z časových důvodů do Nového Města nepřicestoval.

"V jednu chvíli to ale vypadalo, že přijede," prozradil Hamza. "Takže věřím, že ho zlomíme příští rok, tím prvním letním mistrovstvím světa." Na velké závody se mohou fanoušci v Novém Městě těšit také v roce 2012, kdy se zde uskuteční závod Světového poháru v biatlonu.

"Navíc je veliká pravděpodobnost, že se ve stejném roce vrátí i Světový pohár v běžeckém lyžovaní," prozradil Hamza. "Takže těch akcí bude opravdu přehršel."

Kromě lyžařů se v Novém Městě brzy představí také elitní cyklisté. V příštím roce se zde totiž uskuteční Světový pohár horských kol.

"Na svěťáku je větší konkurence než na mistrovství světa. Prostě zde závodí ti nejlepší z nejlepších," uvedl před časem generální manažer Merida Bike Vysočina Ján Svorada.

co se v novém městě chystá

Mezinárodní biatlonové soutěže v Novém Městě

V roce 2011

5.– 9. ledna IBU Cup 4 Biathlon
27. ledna – 6. února IBU Mistrovství světa juniorů a dorostu
20. září – 25. září IBU Mistrovství světa v letním biatlonu na kolečkových lyžích

V dalších letech
9.– 15. ledna 2012 IBU Světový pohár
únor 2013 IBU Mistrovství světa

Ostatní sportovní akce

Už jisté
13.– 14. srpna 2011 Merida Bike Vysočina Světový pohár horských kol

Jedná se o nich
rok 2012 Světový pohár v běhu na lyžích

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze