Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Atletická paráda. Nové Město zaplaví čeští olympionici

Přes osm metrů? Dálkař Radek Juška bude zítra v Novém Městě jednou z hvězd mítinku, zaútočí na hranici osmi metrů. | foto: AP

29 2016
V takovou přehlídku českých olympioniků snad ani nedoufali!Pořadatelé zítřejšího atletického mítinku v Novém Městě nad Metují totiž hlásí, že týden před startem letošních olympijských her v brazilském Riu jich bude na Stadionu Gen. Klapálka možná až osm. Tedy téměř třetina, kteří si právo startu v Riu vybojovali.

„Měli jsme z tohoto termínu trochu strach, ale nakonec se ukázalo, že si řada našich úspěšných atletů ještě před odletem na olympiádu u nás ráda zazávodí,“ libuje si ředitel novoměstského mítinku Aleš Žďárský.

Výčet atletů a atletek, kteří se zítra odpoledne v Novém Městě předvedou, je možné začít dálkařem Radkem Juškou. Ten totiž na východ Čech přijede s příslibem výkonu, který místní stadion ještě nikdy neviděl. Na středeční Velké ceně Tábora totiž skončil 807 centimetrů.

„Kdyby něco podobného předvedl u nás, bylo by to skvělé, protože přes osm metrů u nás ještě nikdo nikdy neskočil,“ poznamenal Žďárský s připomínkou, že rekord stadionu má nyní hodnotu 793 centimetrů. Juškovi by k dobrému výkonu mohla pomoci i kvalitní konkurence. Budou mu ji dělat Nigérie Ezekiel Ewulo, který má osobní rekord 785 centimetrů, a obhájce loňského vítězství Andrzej Kuch, jehož osobní rekord má hodnotu 776 centimetrů. Čtvrtým do party bude Adam Sebastian Helcelet, který se chystá na olympijský desetiboj.

„Vedle dálky, která by měla být jedním z vrcholů mítinku, by měl Helcelet závodit i v kouli a v disku,“ poznamenal Žďárský.

Adam Sebastian Helcelet v koulařském sektoru
Sedmibojařka Eliška Klučinová si v oštěpu na MS atletů v Pekingu vytvořila...

Kdo dál ozdobí mítink v Novém Městě nad Metují? Desetibojař Adam Sebastian Helcelet a nejspíš i Eliška Klučinová


Helceleta do Nového Města doprovodí jeho desetibojařský kolega Jiří Sýkora, který si vyzkouší formu na trati 110 metrů překážek a v disku. A možná také sedmibojařka Eliška Klučinová. „Tam vzhledem k jejímu lehkému zdravotnímu problému ještě nemáme jistotu,“ uvedl ředitel mítinku.

Do známého prostředí zítra přijede také překážkář Petr Svoboda, který bude chtít vylepšit svůj loňský čas 13,56. „V Táboře ve středu běžel 13,59, u nás by se prý chtěl dostat pod 13,50,“ potvrdil Žďárský.

Výčet českých atletů pokračuje tyčkařkou Jiřinou Ptáčníkovou, která výkonem 465 centimetrů v Novém Městě drží rekord stadionu, a končí u hodu kladivem, v němž se představí Lukáš Melich a Kateřina Šafránková. Nad tím vším bude dohlížet šéftrenér české atletické reprezentace Tomáš Dvořák, před lety sám skvělý desetibojař. „Vedle českých reprezentantů tu budou i silné zahraniční výpravy,“ připomíná ještě Žďárský.

Jubilejní 40. ročník Velké ceny Nového Města nad Metují, která se středeční Velkou cenu Tábora tvoří Czech Double Meeting, nabídne první atletické disciplíny v sobotu po poledni, hlavní část programu začne po slavnostním zahájení, které mají pořadatelé naplánováno na 14.45 hod.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze