Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nové Město bojuje o mistrovství světa. Chceme ho tady, kývají bikeři

Světový pohár horských kol v Novém Městě na Moravě | foto: Petr Lemberk, MAFRA

26 2014
Jedno vítězství slavili v Novém Městě už v neděli: Světový pohár bikerů se stal nejhlasitějším cyklistickým závodem planety, hlasivky bezmála 20 tisíc fandů hnaly cyklisty silou 108 decibelů. Další a mnohem složitější závod organizátory z Vysočiny teprve čeká - v polovině června se bude rozhodovat o hostitelském místě přespříštího mistrovství světa.

Rok 2016 bude sice rokem olympijským a peloton bikerů se bude upínat hlavně ke hrám v Riu. "Ale i na šampionát se chci dobře připravit," ujistil už dnes Ondřej Cink, stoupající hvězda mezi českými muži. "Zvlášť kdyby byl doma."

Chtě nechtě však bude šampionát stát ve stínu pěti kruhů, výjimečné sportovní události, co se koná jednou za čtyři roky. Mezinárodní cyklistická unie však udělala ústupek a rozhodla, že v olympijských letech se mistrovství předsune před hry a nestane se jen "běčkovým" závodem, na který ti nejlepší z olympiád už neměli síly ani myšlenky.

Třikrát v řadě už byl novoměstský závod vyhlášen tím nejlepším v pohárovém kalendáři. "Každý se sem rád vrací," potvrdil španělský mistr světa José Antonio Hermida a Jaroslav Kulhavý, jakkoliv byl o víkendu nazlobený na ostré kameny na trati, co mu zničily jeho sen o vítězství, povídal: "Doufám, že lidé, kteří rozhodují, sem pořadatelství připíšou."

Světový pohár horských kol v Novém Městě na Moravě vytvořil rekord v hlasitosti

Světový pohár horských kol v Novém Městě na Moravě vytvořil rekord v hlasitosti fandění.

Skvělá organizace, perfektní zázemí i areál, schopnost naslouchat připomínkám a do dalšího roku nedostatky odstranit. Tak mluví o závodě na Vysočině všichni závodníci. "A ti vaši fanoušci! Ať závodíte na Pražských schodech nebo na poháru v Teplicích, kde jsem byl před pár lety, jsou úžasní," chválil Hermida. "Dávám palec nahoru pro Nové Město."

To Emin Müftüoglu, turecký šéf komise MTB v Mezinárodní cyklistické unii UCI, byl ve svých proslovech zdrženlivější. "Zkusím pomoct," sliboval stroze. "Je to tu krásné a doufám, že Novém Město vyhraje." Müftüoglu bude jedním ze členů komise, co zvolí vítěze duelu. V něm se utká český pořadatel s německým Albstadtem. "Ale nerozhoduju jenom já. Komise zasedne 11. června," připomněl turecký funkcionář.

"Máme obrovskou šanci," věřila Kateřina Nash. "Nebudu jmenovat, abych někomu neudělala problémy, ale dokonce jeden německý závodník, přestože protikandidátem je Albstadt, mi říkal, že by byl rád, aby Nové Město vyhrálo."

Žádný český biker o víkendu na Vysočině na triumf nedosáhl, teď vyráží do boje samotné Nové Město.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze