Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Odrazí se Kulhavý do Ria z Vysočiny? Češi chtějí MS bikerů už v roce 2016

Jaroslav Kulhavý během závodu Světového poháru v Novém Městě. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

25 2014
Za dva roky v srpnu by měl český biker Jaroslav Kulhavý na letních olympijských hrách v Rio de Janeiro obhajovat zlatou medaili z Londýna. Ještě předtím než se vydá do Brazílie, by ale mohl startovat na světovém šampionátu v Novém Městě na Moravě.

"Bylo by to určitě perfektní," usmívá se Kulhavý. "Rok 2016 sice není kvůli olympiádě úplně ideální - v té sezoně budou dva vrcholy - ale pokud by to vyšlo, můžeme být rádi," řekl mistr světa v cross country z roku 2011

Novoměstští pořadatelé přitom původně avizovali svůj zájem kandidovat na pořádání světových šampionátů v roce 2017, nebo 2018. Nakonec však své plány přehodnotili.

"Mezinárodní cyklistická federace (UCI) se totiž rozhodla posunout původní termín mistrovství světa 2016 ze září na červen, červenec," říká Petr Vaněk, generální sekretář Světového poháru horských kol v Novém Městě na Moravě.

"Posun před olympiádu se nám zdá být velmi rozumný," uvedl Ján Svorada, generální ředitel světového poháru na Vysočině. "A protože jsou v tuto chvíli výsledky českých reprezentantů velmi kvalitní a hrají prim ve světovém pelotonu, chceme toho využít a pořádat mistrovství světa co nejdříve," doplnil.

Nové Město má prestiž

Nové Město zatím na poli horských kol sbírá úspěchy. Poté, co před třemi lety poprvé pořádalo závod Světového poháru, bylo ve třech po sobě jdoucích letech vyhlášeno jako nejlepší podnik roku celého prestižního seriálu.

"Světový pohár je u nás dobře zvládnutý, je jeden z nejlepších v ­sezoně," pochvaluje si Kulhavý. "A proto věřím, že případné mistrovství světa bude opravdu výborné," doplnil zkušený jezdec.

"Myslím, že výsledky z posledních let mluví pro nás," věří Svorada. "Jestli budou zvažovat ještě něco dalšího, to nechám na rozhodnutí UCI."

Organizátoři z Vysočiny zatím netuší, z kolika kandidátů bude UCI pořadatele světového šampionátu 2016 vybírat. "Podle našich informací jich má být víc. Určitě je potřeba počkat na termín 1. dubna, kdy je termín odevzdaných kandidatur. A potom to nějakým způsobem hodnotit," říká Vaněk.

"Nepředpokládáme, že bychom byli jediní, to určitě ne. Ale zajímáme se o to, co dokážeme my. Máme připravenou kandidaturu, do konce tohoto týdne ji odešleme," doplnil Svorada.

Jasno o tom, kdo mistrovství světa v roce 2016 získá, by mělo být na přelomu letošního června a července. "Tedy v době, kdy se rozhoduje o pořádání světových pohárů," upřesnil Svorada.

Čeští závodníci by určitě mistrovství světa v domácích podmínkách uvítali. "Skvělé je už to, že tu máme světový pohár. Ale mistrovství světa je ještě výš," přiznává Kulhavý. "Bojovat doma o titul by bylo něco výjimečného."

Zlatý olympionik se neobává, že by se bikeři museli srovnávat s ­podobným tlakem jako čeští biatlonisté při světovém šampionátu, který Vysočina Aréna hostila loni.

"Celý rok před olympiádou je vždy pod tlakem. Mistrovství světa by to rozdělilo," tvrdí Kulhavý. "Olympiáda bude důležitější závod pro všechny. A pro nás Čechy - pokud by to bylo opravdu doma - by to bylo půl na půl," doplnil.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze