Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Novák ovládl čínský Vasaloppet: Pozvánka pro mě byla vysvobozením

Petr Novák jako nováček týmu Lukáše Bauera pro sérii Ski Classics na soustředění na Dachsteinu. | foto: eam Pioneer Investments - Craft

6 2016
Vasův běh měl být letos pro Petra Nováka hlavním cílem premiérové sezony v sérii Ski Classics, a pokud by měl skončit stejně jako čínská obdoba nejslavnějšího lyžařského závodu světa, zřejmě by se karlovarský lyžař vůbec nezlobil. Letošní posila laufařského týmu Lukáše Bauera totiž padesátku v Čchang-čchunu suverénně ovládla ve stylu start - cíl.

Běžec na lyžích Petr Novák vyhrál čínskou obdobu Vasova běhu. Letos nový člen a jeden z lídrů týmu Lukáše Bauera Team Pioneer Investments - Craft nenašel v Čchang-čchunu přemožitele na trati padesát kilometrů klasicky. Novák zvítězil stylem start - cíl, svým soupeřům ujel brzy po startu a pro odměnu 3 500 eur (přes 94 tisíc korun) si dojel s výrazným náskokem.

„Pozvánka na China Vasaloppet byla pro mě lyžařským vysvobozením,“ připomíná Petr Novák patálie se sněhem na českých horách jako jeden z důvodů, proč se rozhodl pozvání na čínskou obdobu Vasova běhu přijmout.

Čínský Vasův běh je od roku 2014 zařazen do programu dálkových běhů Worldloppet a je součástí pětidílné etapové série Tour de Ski Čína.

Novák coby celkový vítěz minulého ročníku série FIS Marathon Cupu letos pod křídly laufařského týmu svého souseda z Božího Daru startoval zatím v úvodním závodě série Ski Classics ještě před Vánoci, jeho návrat na trať italské La Sgambedy byla ovšem silně poznamenaná zoufalým nedostatkem sněhu a Novák mohl jen přemítat, jestli jeho třicáté místo bylo dílem smolné kombinace mizerné startovací pozice (ve Ski Classics je letos nováček) a nedostatku místa na předjíždění či pozůstatek letního zranění ramene, které si přivodil pádem z kola začátkem července.

Také proto si letos Novák načasoval formu až na druhou polovinu sezony, kdy vrcholem má pro něj být „ten opravdový“ Vasův běh. „Vasák je mistrovství světa dálkových lyžařů. Je tam neskutečná atmosféra. A já jsem už psychicky připravený na devadesát kilometrů soupaže,“ prozradil s úsměvem před začátkem sezony.

Minimálně chce prý vylepšit svůj dosud jediný výsledek na trase ze Sälenu do Mory - 49. místo z roku 2012. A třeba by tady mohl navázat na Stanislava Řezáče, který jednou projel cílem Vasova běhu těsně druhý a čtyřikrát třetí. „To by byl sen, kdybych se k jeho výsledkům jen přiblížil. Strašně rád bych uspěl, ale je to nesmírně těžké,“ uvedl Novák.

Podle vynikajícího výsledku z Číny se teď zdá, že po nepřesvědčivém výsledku na La Sgambedě formu olympionik ze Soči znovu nabírá a to i přes mizerné podmínky pro přípravu doma na Božím Daru. „Po návratu z prvního závodu Skiclassics jsem se po více než měsíci opět vrátil k suché přípravě a oprášil kolečkové lyže,“ připomíná Novák na týmovém webu. Na kolečkách vydržel trénovat přibližně pět dní. „Pak už jsem to nemohl vydržet a měl potřebu vyrazit na sníh,“ dodává.

Volba padla na rakouské Tauplitz, kde trénoval až do Vánoc. „Tauplitz bylo asi nejlepší volbou, podařilo se mi tam ještě před svátky udělat velmi kvalitní tréninkový blok,“ pochvaloval si. Po návratu na Boží Dar se musel ovšem znovu vrátit na nějaký čas znovu také ke kolečkovým lyžím a proto kývl na pozvánku do Číny.

Stejně jako další čeští laufaři. V Čchang-čchunu se totiž dařilo nejen Novákovi, ale třetím místem na sebe upozornil Daniel Máka, jenž prohrál finiš o druhé místo se Švédem Emilem Perssonem, či Adéla Boudíková, která doběhla druhá. Závod žen ovládla v osmistupňovém mrazu domácí lyžařka Ma Čching-chua. Boudíková, v této zimě reprezentující Atlas Craft Team, za ní zaostala o tři minuty.

Dalším startem a prvním z vrcholů sezony by měla být pro Nováka a další laufaře nejen z Bauerova týmu víkendová Jizerská 50, která se má přece jen běžet na sněhu. Tradiční lyžařský závod se však bude konat ve zkrácené podobě na okruhu dlouhém čtyři až šest kilometrů a bude roztažen do tří dnů. Varianta běhu bez lyží nakonec padla, nicméně scénář museli pořadatelé vzhledem k nepřízni počasí hodně upravit.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze