Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Novák má pátého Zlatého kanára

29 2003
Prostějov - Už popáté v řadě se stal tenista Jiří Novák vítězem ankety o nejlepšího tenistu republiky a tak si v sobotu do své sbírky připsal již pátého Zlatého kanára. Dvanáctý hráč světa je jednoznačně domácí jedničkou a v počtu titulů v anketě vyhlašované časopisem Tenis spolu s tenisovým svazem předčil Janu Novotnou, která uspěla čtyřikrát.

Cenu převzal Novák dnes v rámci slavnostního vyhlášení ankety v přerovské hale klubu Precolor, kde divákům na začátku odpoledne předvedl něco ze svého umění v tie-breakové exhibici s Radkem Štěpánkem.

V hlasování to Novák u osobností, funkcionářů, novinářů a zástupců sponzorů vyhrál na plné čáře. Všech sto osmnáct hlasů získal rovněž v kategorii nejlepší hráč sezony.

Nováka sice těšilo, že anketu vyhrál, ale velký význam výsledku nepřipisoval. "Rozhoduje názor lidí, který bývá mnohdy zkreslený. Skončil jsem dvanáctý na světě a to je pro mě obrovský úspěch, protože patřím druhým rokem k nejlepším tenistům na světě," upozornil. Doma nemá konkurenci, nikdo se na něho netlačí. "Škoda, že o primát s někým nesoupeřím. Pro tenis i anketu by to bylo zajímavější a určité osvěžení," uvedl.

"Doufám, že za rok bude větší konkurence a vítěz Zlatého kanára nebude tak jednoznačný," přál si generální sekretář tenisového svazu Josef Nechutný, aby se do světové dvacítky dotáhl k Novákovi další tenista nebo nějaká česká hráčka.

Nejlepší tenistkou roku se jasně stala Denisa Chládková. Dvaačtyřicátá hráčka žebříčku WTA dostala 86 hlasů, druhá byla Klára Koukalová díky 21 hlasům a třetí Barbora Strýcová.

Cenu za posun na žebříčku WTA si vysloužila Koukalová, která rok začala na 120. místě a ukončila ho dvaašedesátá. Na základě skoku na žebříčku ATP si stejnou odměnu vysloužil Tomáš Berdych. V sezoně vyhrál dva challengery, úspěšně zvládl deblovou premiéru v Davisově poháru a nyní je 114. na světě.

Talenty roku jsou Michal Konečný a Nicola Vaidišová, nejlepším družstvem daviscupový tým. Nejlepším deblistou roku byl vyhlášen David Rikl, párem dvojice zkušených harcovníků Martin Damm a Cyril Suk, účastníci Turnaje mistrů v Houstonu.

V kategorii vozíčkářů se poprvé nevyhlašoval nejlepší jedinec, kterým byl většinou brněnský Miroslav Brychta, ale družstvo. Češi totiž ve složení Brychta, Michal Stefanu a Dalibor Potůček skončili čtvrtí na mistrovství světa.

Výsledky (hlasovalo 118 osob)
Zlatý kanár:
Novák (TK Česká Sportovní) 118 hlasů.
Nejlepší hráč: Novák 118.
Nejlepší hráčka: Chládková (I. ČLTK Praha) 86, Koukalová 21, Strýcová (obě TK Česká Sportovní) 9.
Postup na žebříčku ATP: Berdych (TK Česká Sportovní) 117, Cakl (BLTC Brno) 1.
Postup na žebříčku WTA: Koukalová 86, Birnerová (Slavia Plzeň) 16, Strýcová 10, Chládková a Ondrášková (Přerov) 2.
Talent roku junioři: Konečný 84, Lojda (oba Prostějov) 8.
Talent roku juniorky: Vaidišová (Sparta Praha) 110, Chvojková 3, Hlaváčková (Slavia Plzeň) 2.
Deblista roku: Rikl (TK Česká Sportovní) 97, Damm (I. ČLTK Praha) 7, Suk (TK Česká Sportovní) 6, Novák 4, R. Štěpánek a Vízner 2.
Deblistka roku: Voráčová (Prostějov) 50, Strýcová 32, Bedáňová 8.
Debl roku: Damm-Suk 109, Novák-Berdych 3, Čermák-Friedl 2.
Tým roku: Davisův pohár 67, tým dívek na MS do 14 let 47.
Tenisté na vozíčku: družstvo ČR (Brychta, Stefanu, Potůček).

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze