Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Proč fanoušci nemají rádi Djokoviče? I proto, že je Srb, míní Američané

Novak Djokovič během finále na turnaji v Paříži. | foto: AP

29 2015
V posledních letech vládne, překonává rekordy a kalendářní rok opět zakončil jako světová jednička. Přesto to nestačí k tomu, aby diváci Novaka Djokoviče milovali, jako je tomu v případě Rogera Federera nebo Rafaela Nadala.

Například ve finále US Open, kde srbský tenista získal desátý grandslamový titul, dávalo publikum najevo svou přízeň Federerovi natolik, až to podle pozorovatelů hraničilo s neslušností.

Proč je tomu tak? Specializovaný web „Tennis World USA“ nabídl několik odpovědí. Jednou z nich má být skutečnost, že Djokovičovou vlastí je Srbsko.

Autor textu nejprve uvedl důvody, proč by fanoušci měli fandit Djokovičovi.

1.Jeho životní příběh

Djokovič vyrůstal za války, pinkal si s míčkem o zeď, která nesla stopy po výstřelech. Jeho roky dospívání byly úžasné. Za všechno, co se mu dosud povedlo, vděčí svému talentu a silné vůli po úspěchu.

2.Je společenský a dobře vychovaný

Mnozí ho znají i díky jeho imitátorství. Poté, když napodoboval Šarapovovou nebo Nadala, jej zvaly mnohé televize, kde jej představovali jako showmana, který umí hrát tenis. Teď už je to jinak. Když jej v roce 2014 vyzvali, aby imitoval Nadala, odpověděl, že tato jeho činnost může ubližovat jiným.

3.Rodina

V tom je příkladný. Vzal si svou dlouholetou dívku Jelenu Rističovou, s níž má syna. Proto je ještě silnější.

4.Život mimo kurty

Djokovič vítězí také v tomto pohledu. Podporuje UNICEF, hlavní světovou organizaci pro pomoc dětem, stejně jako vzdělávání mladých krajanů prostřednictvím svého nadačního fondu. Žije zdravě, hovoří anglicky, německy, italsky, trochu francouzsky. Mnoho příznivců s ním může mluvit ve své mateřštině.

Proč je tedy Djokovič mezi fanoušky méně oblíbený? Autor uvedl pět důvodů.

1.Je hráčem, který přerušil nadvládu Nadala a Federera

Mnozí si dlouho mysleli, že pouze Federer může porazit Nadala a naopak, takže nebyli šťastní, když jejich „historického nepřítele“ porazil Nole.

2.Djokovič často bojuje s publikem

Nejvíc se to projevilo na turnaji v Madridu 2013 a letos na US Open. A když hraje proti Nadalovi nebo Federerovi, je to ještě vyhrocenější.

3.Je Srb

To je směšný důvod, ale jeho vlast by mohla být jedním z důvodů, proč nemá tolik fanoušků, kolik by si zasloužil. Srbsko má reputaci vzpurné, vzdorovité a násilnické země.

4.Jeho tenisový styl není tolik „originální“

Lidé, kteří tenisu rozumějí, vědí, že je téměř nemožné hrát jako Nole. Jeho míčky mají rychlost, hloubku a mnohé další přednosti, ale nehraje Nadalovy přeliftované míčky nebo Federerovy returny těsně po dopadu zvané SABR.

5.Začátek jeho kariéry

V letech 2007 a 2008 byl považovaný za „domýšlivého“ a „přeceňovaného“.

Autor si v závěru klade otázku: Bude tenisový svět čekat na to, až Federer a Nadal ukončí kariéru, aby počet příznivců Djokoviče konečně vzrostl?

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze