Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nová role. Těhotná Emmons si na ME střelců v Praze zkusí práci novinářky

16 2009
Bez nastávající maminky Kateřiny Emmons, ale s jiným medailovým želízkem Miroslavem Janušem absolvují od pátku do neděle čeští střelci evropský šampionát na domácí půdě. Evropskou elitu poprvé přivítá Praha, střílet se bude v O2 Areně. Emmons však chybět nebude. Svými odbornými postřehy bude pomáhat České televizi.

Přestože Kateřina Emmons nebude moci kvůli nadcházejícím mateřským povinnostem obhajovat svou stříbrnou medaili z loňského šampionátu, šampionát v O2 Areně si ujít nenechá. Ať už v pozici divačky, nebo jako novinářky.

kateřina emmons byla hostem on-line rozhovoru

"Svrbění před šampionátem určitě necítím. Já se těším na roli divačky. Hlavně na svoje disciplíny a věřím, že holky prodají to, na co mají," řekla Emmons na tiskové konferenci.

Desetinásobná medailistka z evropských šampionátů je zvědavá především na výkon juniorek. "Dvě z nich předvedly v lednu takový výkon, že mi asi vypráší kožich, až se vrátím," usmála se trojnásobná olympijská medailistka, která se svým americkým manželem Mattem očekává v dubnu přírůstek do rodiny

Její úlohu lídra by měla převzít olympionička Pavla Kalná-Hebartová. "Já budu spíš takovým maskotem," uvedla Emmons, jíž rovněž čeká nově práce novinářky. Svými postřehy bude pomáhat České televizi.

"V sobotu a v neděli bych měla pomáhat připravovat rozhovory a komentáře. Bude to pro mě jiná zkušenost a moc se těším." přiznala druhá nejlepší česká sporotovkyně loňského roku.

Adepti na medaili: Januš a junioři

Přestože se v Praze nebude bojovat o účastnická místa pro příští olympijské hry, šamponátu se zúčastní na 550 střelců. Češi do bojů o tituly vyšlou celkem 24 reprezentantů, z toho 14 v juniorských kategoriích.

Žhavým adeptem na cenný kov bude především zkušený Miroslav Januš v disciplíně běžící terč. "Já se favoritem necítím, pro mě to bude závod jako každý jiný," řekl majitel 82 medailí z MS, ME a OH. "A s čím budu spokojen? S prvním místem," usmál se. "Ale vážně - hlavně chci udělat dobrý výkon. Někdy na zlato stačí 579 bodů, jindy nestačí 583 ze 600 možných," dodal.

Jeho disciplína prošla změnou v boji o medaile. Střelci neabsolvují klasické finále, ale tzv. Medal match, do něhož postoupí nejlepší čtyři. Ti se pak v play off formou rozstřelů na šest bodů utkají o medaile. "Takže ten, kdo vyhraje první část, nemá ještě jistou medaili," řekl Januš.

Naděje vkládají Češi rovněž do Michaely Musilové, která bude usilovat o třetí zlato v řadě. Velké medailové ambice pak mají junioři.

Novinka v pravidlech

Evropský šampionát se poprvé uskuteční v Praze. Hala bude pro střelce speciálně upravená, soutěžit se bude i v přilehlé malé aréně, střílet se bude i v části chodeb. Kapacita diváckých sedadel bude přibližně 3500 míst. Celodenní vstupenky stojí 200 korun, halu bude možné kdykoliv opustit a opět se vrátit.

Šampionát bude rovněž prvním, na němž se představí zásadní novinka. O postupujících do finále totiž nebude při bodové shodě po základní části rozhodovat poslední položka ale dodatečný rozstřel. Vinou toho se program může natáhnout až o dvě hodiny. "Jsme takovým pokusným králíkem," řekl s rozpaky šéf českých střelců Jaroslav Pekař.

"Například v Mnichově byl letos velký mezinárodní závod a tamní pořadatelé tuto úpravu pravidel odmítli akceptovat. My však musíme," dodal Pekař. "Protože devadesát procent federací je proti tomuto pravidlu, tak si myslíme, že bude později stejně zrušeno."

Náklady na pořádání akce vyjdou asi na šest milionů korun. O sponzorech si však střelci mohou spíš nechat jen zdát. Značným příjmem jim však bude startovné, každý závodník musí složit 150 euro. Vstupenek je zatím prodáno asi 850. "To je dost. Jsme totiž zvyklí, že náklady na jejich tisk bývají vyšší, než zisk z jejich prodeje," uzavřel Pekař.

česká nominace, program me (20.-22.2.)

Vzduchová puška:
Muži: Václav Haman, Ondřej Malinký, Ondřej Rozsypal
Ženy: Pavla Kalná-Habartová, Zuzana Šostková, Adéla Sýkorová
Junioři: Jan Šůna, Adam Hrabovský, Petr Plechač
Juniorky: Petra Hájková, Veronika Vavrošová, Gabriela Vognarová

Vzduchová pistole:
Ženy: Lenka Marušková-Hyková
Junioři: Jindřich Dubový, David Malúšek, Martin Pecháček
Juniorky: Kateřina Gabrielová, Jana Lorencová, Michaela Musilová

Běžící terč :
Muži: Miroslav Januš, Bedřich Jonáš, František Losos
Junioři: Jan Dovrtěl, Josef Nikl

RÁMCOVÝ PROGRAM

Pátek: (8:00-16:30) - trénink, 17:30 zahájení
Sobota: (7:30 - 21:45) - tréninky, kvalifikace, finále
Neděle: (8:00 - 21:00 ) - kvalifikace, finále, 21:00 zakončení

Web: www.ech2009praha.eu

Autor:


Nejčtenější

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.czmobilní verze