Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nová motorka je brutální, celý závod bych ještě nevydržel, přiznává Abraham

Karel Abraham na automotodromu v Brně. | foto: Radek Miča, MAFRA

13 2010
Vítězný konec sezony Karlu Abrahamovi moc klidu nepřinesl. Po nedělním vítězství ve Velké ceně ve Valencii okamžitě začal testovat motocykl Ducati, na němž bude v příští sezoně jezdit už nikoliv třídu Moto2, ale nejprestižnější MotoGP.

Za tři týdny ho čekají ještě další testy, učení, nakupování dárků a tvrdý trénink. "Teď mám tři dny volno," usmál se dvacetiletý mladík, jenž jezdí za tým svého otce Cardion AB Motoracing.

Než se v neděli dočkal životního úspěchu, musel v sezoně přečkat také zlé časy. "První půlka roku nebyla nic moc. Na motorce RSV se nejelo dobře a s fabrikou se spolupracovalo špatně. Přešli jsme na stroj FTR, chvíli jsme si na ni zvykali a hned mě v Le Mans někdo srazil v první šikaně. Další závod jsme měli závadu na motoru, vytekl olej a já spadl před cílem. Pak do mě napálil soupeř v Brně a musel jsem vynechat tři závody," připomíná Abraham sérii nezdarů.

Všechno ale nebylo jen černé. "Neměli jsme moc štěstí, bylo to těžké období. Důležité však bylo, že jsem začal jezdit vyrovnaně, i když se to nemusí zdát, když jsem byl třetí, desátý a první. Ale třeba v Estorilu jsem měl jako desátý ztrátu jen čtyř vteřin. Moto2 je strašně natřískaná třída," popisuje Abraham.

Karel Abraham (vpravo) slaví premiérové vítězství v závodu MS silničních motocyklů.Krásný závěr sezony pro Karla Abrahama. Český motocyklista vyhrál závod MS ve Valencii ve třídě Moto2.Český motocyklový jezdec Karel Abraham oslavuje na pódiu třetí místo z Velké ceny Japonska

Otec přestal kouřit, teď musí hubnout

Postupem roku se stále zlepšoval, až přišla památná neděle, kterou s mladým jezdcem intenzivně prožívali i jeho příbuzní. "Nebylo pro ně jednoduché se na závod dívat. Dostal jsem hodně infarktových esemesek a slovo infarkt v nich bylo podtržené a zvýrazněné. Je dobře, že to lidi u televize prožívali," raduje se celkově desátý muž celého seriálu, kterému se ve Valencii splnilo to, co si dlouho představoval.

"Každý závodník má sen vyhrát závod mistrovství světa." Abrahamův otec, tedy šéf jeho týmu a zároveň majitel Masarykova okruhu, si kvůli úspěchům syna užil své. Po třetím místě v Japonsku byl kvůli sázce nucen přestat kouřit. "A vsadil se znovu, že když vyhraju, tak začne taky hubnout. No a tak si dal ve Valencii po závodě kus flákoty," směje se Abraham mladší, pro nějž bylo nedělní vítězství zároveň rozlučkou s třídou Moto2.

"Chvíli mi bylo trochu líto, že končíme, když nám to začalo na konci jít. Na druhé straně si po vítězství myslím, že jsme nic neuspěchali," naráží na přestup do kategorie MotoGP.

Ten zpočátku provázely pochybnosti. "Hodně lidí mělo řeči, jak dojíždím, že mi to nejde a že není dobré přecházet do MotoGP. Teď najednou píší, jak jezdím skvěle a jak dělám s přestupem dobře, ale už to moc neřeším. Možná v patnácti jsem se tím trochu zabýval, ale teď už vím, že s tím nic neudělám," mávne Abraham rukou.

Karel Abraham si na trati ve Valencii dojel pro první triumf v MS silničních motocyklů.

Vůbec největší zklamání zažil Abraham na domácím okruhu v Brně, kde ho z trati hned po pár vteřinách smetl jeden ze soupeřů. "To byl opravdu hodně nešťastný závod, ještě smolnější než ty předchozí, kdy jsem tu taky padal. Doufám, že příští rok už brněnskou smůlu nadobro zlomíme," věří momentálně nejlepší český závodník.

A také vůbec první, který přestoupil do královské třídy MotoGP. První krůčky na testech ale nebyly snadné. "Ještě chvíli bude trvat, než si zvyknu. Ducati má neuvěřitelný výkon, je to brutální a těžká motorka, není legrace jet hned tři sta kilometrů v hodině. Je těžké ji na trati zkrotit a jet podle představ. Brzdy jsou jiné, jiná elektronika. Je těžké jet správnou stopu," líčí Abraham nová úskalí.

K tomu, aby těžší stroj zkrotil, prý však přibrat kila nepotřebuje. "Naopak, spíš bych měl shodit. I když radši bych zůstal na svém a místo tuku přidal svaly a měl větší výdrž."

Síly sebere trénink i nakupování dárků

Co se týče cílů pro novou sezonu, je Abraham zatím opatrný. "Ambice nějak extra nemám. Uvidíme teprve, jak to bude vypadat, až se ustálí časy," říká. Kromě nové motorky poznává také nové soupeře. "Jezdci jsou úplně v pohodě. Když jsem byl po testech na masáži v Clinica Mobile u doktora Costy, tak tam byl jezdec Pedrosa a doktoři i on se mě ptali, jaké to bylo. Žádné negativní ohlasy jsem nezaznamenal," pochvaluje si Abraham.

Čtěte v sobotní MF DNES

Rozhovor s Karlem Abrahamem najdete v sobotní příloze MF DNES Víkend.

.

Zatímco doteď se věnoval hlavně závodění, nyní ho čeká víc učení. "Jsem v Brně na Joštově akademii, kde studuju práva. Běží třetí semestr a mě čeká zkouškové období. Chci všechno udělat v termínu, abych si nemusel nic posouvat do čtvrtého semestru. Zatím se mi podařilo vše zvládnout, akorát jsem musel ve druhém semestru dvě zkoušky posunout do září. Tam jsem je udělal celkem v pohodě napoprvé," přibližuje Abraham své studium, na něž ovšem při závodech nemyslí.

"Učím se jen doma na poslední chvíli a dlouho do noci. Musím a chci to zvládat. Letní semestr je velký problém, zimní není až tak strašný." Volna si závodník příliš neužije. "Potřebuju hodně trénovat, což sebere hodně sil, stejně tak nákup dárků. A pak začíná zkouškové. Teď mám do neděle tři dny volna, ale MotoGP je fakt hodně složité a náročné na fyzičku," popisuje mladý jezdec.

Připravovat se bude v posilovně nebo třeba na motokrosech. "Určitě budu mít víc tréninků než dřív," uvědomuje si. A fyzicky náročné porce budou nejen větší, ale také tvrdší. "Při testování jsem zjistil, že odcházím na ruce, protože řídítka jsou potřeba táhnout a držet pevně. Nezvládl bych asi celý závod, tak asi půlku. I když při jízdě pomáhá adrenalin," sděluje Abraham. V MotoGP by si adrenalinu měl užít dosyta.Najdete na iDNES.czmobilní verze