Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Norský Reistadlöpet. K Bauerovi se do týmu vrací Jakš i Černousov

Lukáš Bauer čelí dotazům novinářů. | foto: Team Pioneer Investement-Craft

1 2017
Reistadlöpet se v Norsku běhá už šedesát let, většina běžců na lyžích však bude ve víkendovém závodě série Ski Classics startovat vůbec poprvé. „Známe ho jen z map a fotek,“ říká o novince v seriálu Lukáš Bauer, šéf týmu Pioneer Investments.

Za těch šedesát let konání je to jeden z nejtradičnějších dálkových běhů v Norsku, a přece je teď pro většinu laufařů ze seriálu Ski Classics velkou neznámou. Závod Reistadlöpet je totiž novinkou v šampionátu, a tak i šéf týmu Pioneer Investments Lukáš Bauer přiznává: „Známe ho jen z map a fotek. Viděli jsme video o něm, takže očekáváme profilově náročný závod, vždyť jeden kopec má převýšení 400 výškových metrů.“

Reistadlöpet

Novinka série Ski Classics se v Norsku řadí mezi závody s vůbec nejbohatší tradicí, vždyť poprvé byl lauf uspořádaný už v roce 1958. Od té doby byl zorganizovaný celkem 56krát. Hlavní závod je dlouhý padesát kilometrů, běží se klasikou a vede mezi lesy a horami z výchozího bodu v Setermoen do cíle v Bardufoss. Na pořádání akce spolupracují tři různé sportovní kluby s armádou, smyslem závodu je totiž vzpomínka na plukovníka Ole Reistada, norského mistra v pětiboji z roku 1922 a vedoucího lyžařské hlídky, která vyhrála olympijské hry v St. Moritz v roce 1928. Reistad dokázal úspěšně spojit kariéru sportovce a vojáka a je tak symbolem spolupráce mezi civilním a vojenským životem ve společnosti. V roce 1940 byl Reistad vedoucím letky v Bardufoss, později během druhé světové války se podílel na školení norských pilotů v Kanadě. V roce 1945 se Reistad vrátil do země jako velitel protivzdušné obrany v severním Norsku.

Takže tradičně těžký a drsný severský lauf, ve kterém si opět závodníci musí po většinu z 50kilometrové štreky vystačit se svou pomocí, protože je tu jen minimum možností na občerstvení. A zatímco v Česku už vládne jarní počasí, tak tady na severu Norska je sice rovněž slunečno, jenže k tomu minus osm stupňů Celsia.

Tohle všechno dohromady klade otázku, jestli většina účastníků pojede laufařským soupažem, nebo klasicky? „Já na devadesát procent pojedu klasiku a Martin Jakš určitě taky,“ říká Bauer. Ten tak prozradil jméno muže, který se po premiéře před dvěma týdny na Birkebeinerrennetu zase k „pionýrům“ vrátil. „Líbilo se mu to, takže přiletěl za námi do Norska,“ těší Bauera.

A nebude to jediný comeback. Minulou sobotu totiž na startu ve Švédsku kvůli viróze chyběl Ilja Černousov, lídr týmu Pioneer Investments, teď už je ale zpět. „A já bych ho chtěl standardně vidět do desítky, i když uvidíme, jak na tom po nemoci bude. Stejně tak chci v desítce Barbaru Jezeršek mezi ženami,“ míní Bauer.

Jsme-li u cílů, pak u sebe a Jakše si Bauer přeje umístění okolo patnáctého až dvacátého místa. Obdobně by na tom měl být i Alexis Jeannerod. A pátým mužem z Pioneer Investments, který se na startu představí, je Adam Fellner. „S ním jsem původně nepočítal, ale měl do závodu chuť a minulý týden jel výborně, takže jsem ho v úterý na poslední chvíli dopisoval. Pojede na zkušenou,“ říká Bauer.

Závod pro muže startuje v sobotu v 9.00 hodin, ženy vyrazí do stopy ještě o patnáct minut dříve. Tradičně ho vysílá ČT sport.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze