Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Norové nedali nikomu šanci

25 2000
B e i t o s t ö l e n - Vítězem prvního závodu letošního Světového poháru v běhu na lyžích se stal v norském Beitostölenu domácí Odd-Björn Hjelmeset, který v závěru závodu na 15 kilometrů klasicky zrychlil a těsně předstihl Thomase Alsgaarda,třetí doběhl další Nor Tore Bjonviken. Závod byl vůbec takovým malým norským mistrovstvím, na startu stálo 25 domácích závodníků a nejlepším cizincem v cíli byl Estonec Mae na 8. místě! Čeští běžci nenavázali na vynikající výkony z přípravy a nejlepší z nich Martin Koukal dojel až na 41. místě se ztrátou více než jedné a půl minuty. Lukáš Bauer skončil ještě o deset míst hůře a ostatní se vůbec nevešli mezi nejlepších 60 závodníků.

Větrný a zatažený Beitostölen přivítal běžce na lyžích, aby zde absolvovali první dějství letošního Světového poháru. Od začátku závodu bylo jasné, že domácí závodníci před sebe nikoho nepustí. V čele se držel Alsgaard před Hjelmesetem a Jevnem, který však prvních deset kilometrů přepálil a nakonec skončil v poli poražených. Hjelmeset se skvělým finišem dostal na první místo, ale pro Thomase Alsgaarda, který nemá závody klasickou technikou v oblibě je druhé místo určitě úspěchem.

Zcela zklamal loňský vítěz SP Španěl Johann Mühlegg, který dojel až na patnáctém místě. Očekávání nesplnili ani Švédové, jejich největší favorit Fredriksson  dojel až na 23. místě.

Čeští závodníci se od startu pohybovali v druhé polovině startovního pole a Martin Koukal dokonce asi sto metrů před cílem po kolizi s Markusem Haslerem upadl a ztratil tak další cenné vteřiny. Možnost nápravy budou mít čeští závodníci již zítra ve štafetě na 4x10 km.

Muži 15 km klasicky: 1. Hjelmeset 36:54,10, 2. Alsgaard -9,4, 3. Bjonviken -11,9, 4. Sorgard -12,9, 5. Skjeldal -17,0, 6. Aukland -18,0, 7. Estil (všichni Nor.) -21,3, 8. Mae (Est.) -24,2, 9. Hetland (Nor.) - 28,9, 10. Bátory (SR) -32,5, ...41. Koukal -1:37,0, 51. Bauer (oba ČR) -1:57,9.

Obrovská byla radost Nora Odda-Bjoerna Hjelmeseta po jeho vítězství v úvodním dějství nového ročníku světového poháru lyžařů běžců.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze