Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Střídání v čele evropské atletiky: Hansen po 16 letech vystřídal Wirze

Libor Varhaník, předseda Českého atletického svazu | foto: Profimedia.cz

11 2015
Norský funkcionář Svein Arne Hansen se stal novým prezidentem Evropské atletiky (EA). Na kongresu ve Slovinsku vyhrál volby a vystřídal ve funkci Švýcara Hansjörga Wirze, který vedl evropskou asociaci 16 let. Do třináctičlenné rady EA byl zvolen i předseda Českého atletického svazu Libor Varhaník.

Osmašedesátiletý Hansen uspěl hned v prvním volebním kole, v němž dostal 26 z 50 hlasů a porazil další kandidáty Jeana Graciu z Francie a Fina Anttiho Pihlakoskiho. Gracia se pak spolu s Dobrimirem Karamarinovem a Frankem Henselem stal viceprezidentem EA. Jeden z dosavadních místopředsedů asociace Karel Pilný se už o znovuzvolení neucházel, byl jmenován čestným členem rady.

„Uspěl kandidát, kterého volila i Česká republika. Věřím, že pan Hansen využije svůj čtyřletý mandát k tomu, aby dal nový vítr do plachet Evropské atletiky. Věřím, že připraví pro atletiku řešení, která sice nemusejí být úplně jednoduchá, ale zásadně atletiku posílí. Domnívám se, že bude dobrý lídr a těším se na spolupráci s ním,“ uvedl Varhaník v tiskové zprávě.

V radě je vedle Varhaníka například i bývalá vynikající běžkyně Gabriela Szabová, olympijská vítězka ze Sydney a trojnásobná světová šampionka, která je v současnosti rumunskou ministryní mládeže a sportu.

Varhaník dostal ve volbách do rady 43 hlasů, druhý nejvyšší počet. „Vzhledem k tomu, že to byla má první kandidatura do Rady EA, tak jsem s výsledkem určitě spokojený. Zítra poprvé zasedneme a dojde k dělbě kompetencí,“ doplnil Varhaník, který je rovněž místopředsedou Českého olympijského výboru.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze