Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nominace na MS: čtyřiadvacet českých atletů

11 2003
Praha - Bez udílení divokých karet se obešla konečná nominace českých atletů na světový šampionát, který se koná od 23. do 31. srpna na pařížském stadionu St. Denis. Do metropole nad Seinou zamíří v ideálním případě čtyřiadvacet reprezentantů. Nad svými starty totiž stále váhají oštěpař Jan Železný, tyčkař Štěpán Janáček a trojskokanka Šárka Kašpárková. Zranění kotníku trápí i další skokanku o tyči Pavlu Hamáčkovou.

Obhájce titulu Železný se rozhodne o svém startu po pátečním mítinku Zlaté ligy v Curychu, Janáček po operaci achillovky už skákal a vypadá prý dobře, avšak rozhodne se do konce týdne, stejně jako kvůli nízké výkonnosti Kašpárková. 

Jediným atletem, jenž letos nepotvrdil loňskou formu splněním alespoň mírnějšího z limitů, je desetibojař Tomáš Dvořák. Ten ale má v Paříži start jistý jako obhájce titulu. Letos neabsolvoval ani jeden víceboj a připravuje se nyní pod vedením nového kouče Ludvíka Svobody.

"Roman Šebrle bude s Američanem Pappasem bojovat zřejmě o zlato a já věřím, že o tu zbývající medaili se popere i Tomáš Dvořák," věřil kouč reprezentace Václav Fišer.

Šebrle měl závodit v neděli v Szombathely, ale na poslední chvíli svůj start zrušil. "V noci po příletu do Maďarska se mi  udělalo zle od žaludku, asi jsem snědl něco zkaženého," uvedl Šebrle.

"Rozhodli jsme se neriskovat, protože jsem měl teplotu. V pondělí ráno jsem se cítil už lépe. Kvůli únavě po cestování budu odpočívat, ale zítra už mě čeká normální trénink," zaháněl obavy z možného opakování onemocnění jako před MS v hale v Birminghamu.

Fišer chce v Paříži navázat na letošní úspěchy mládežnických kategorií. "Měly by se nějaké medaile podařit," věřil a připomněl zisky českých atletů na mistrovství světa do 17 let a ME juniorů a do 22 let. V týmu dospělých jsou oštěpařka Jarmila Klimešová coby mistryně Evropy do 22 let a výškař Jaroslav Bába jako vítěz juniorského ME.

"Pokud přivezeme dvě zlaté medaile jako z Edmontonu, bude to úspěch," pravil Fišer. "Věřím vedle desetibojařů i Pospíšilové a výškaři Bábovi," zmínil druhou diskařku letošních světových tabulek a nadějného skokana.

Před dvěma lety odcestovalo do Kanady osmnáct atletů s limity a dalších osm s divokými kartami. Kromě dvou titulů ale nepřibyla na české konto žádná další medaile. V Seville 1999 se dostalo na MS ještě o dva reprezentanty více.

"Divoké karty jsme letos ani udělit nemohli, protože naše limity byly zároveň vstupními limity IAAF. A kdo ta kritéria třeba loni splnil, nemá formu nebo je zraněný," podotkl Fišer.

Kouč by byl spokojen, kdyby atleti navázali na průměr dvou až tří medailí z mládežnicích kategorií. "Loni limity splnilo ještě dalších patnáct atletů, ale letos se jim to nepodařilo potvrdit.

Dalších deset atletů zůstalo těsně pod čarou, takže naše původní představa, že pojede třicet až dvaatřicet lidí byla reálná, neboť se o to pokoušelo asi padesát závodníků," vyčíslil Fišer. Dalších deset atletů bude ve stejném termínu startovat na univerziádě v Koreji.

Nejblíže k limitu měl sprinter Jiří Vojtík, jemuž chyběla na 200 metrů setina. "Není ale důležité, kolik lidí odjede do Paříže, ale s čím se odtud vrátíme," zopakoval už poněkolikáté trenér a připomněl halové MS 1999, kde dvanáct atletů přivezlo čtyři medaile.

"Trochu mi dělá starosti výkonnost některých nominovaných," upozornil ale kouč na nevýraznou formu výškařky Ivy Strakové a Tomáše Janků, kladiváře Vladimíra Mašky, oštěpaře Miroslava Guzdeka, mílaře Michala Šnebergera či trojskokanky Kašpárkové.

V týmu je šestnáct mužů a osm žen. Po třech je výškařů, skokanů o tyči, oštěpařů a chodců, dva jsou desetibojaři, diskaři a kladiváři. Jedinými dráhovými běžci v týmu jsou mílař Michal Šneberger a překážkáři Jiří Mužík a Štěpán Tesařík. Ten přibyl do party jako poslední; v hodině dvanácté si v neděli v San Sebastianu vytvořil v závodu na 400 m překážek osobní rekord 49,09 sekundy a splnil tak limit A.

Český tým odlétá do Paříže na dvě party. První část ve čtvrtek 21. srpna, druhá v neděli 24. srpna. Atleti budou bydlet v prostorách pařížské univerzity v blízkosti tréninkového stadionu Charletty.

Náklady na šampionát budou ČAS stát 1 759.000 korun, přičemž částkou 351 000 korun přispěje mezinárodní federace IAAF. Ta vyplácí odměny pro atlety v dolarech (60, 30 a 20 tisíc pro medailisty), peníze v korunách dostanou od ČAS i trenéři - 100, 60 a 40 tisíc za stupně vítězů.


Budou reprezentovat
Jméno Disciplína
Tomáš DVOŘÁK desetiboj
Roman ŠEBERLE desetiboj
Jaroslav BÁBA výška
 Tomáš JANKŮ výška
Jan ŽELEZNÝ oštěp
Miroslav GUZDEK oštěp
Štěpán JANÁČEK  tyč
Adam PTÁČEK  tyč
 Libor MALINA disk 
 Vladimír MAŠKA kladivo 
 Miloš HOLUŠA  chůze 50 km
 Jiří MALYSA chůze 20 km
Jiří MUŽÍK 400 m př.
 Štěpán TESAŘÍK 400 m př.
Petr STEHLÍK  koule 
 Michal ŠNEBERGER 1500 m 
Barbora  DIBELKOVÁ chůze 20 km 
Pavla HAMÁČKOVá  tyč 
 Šárka KAŠPÁRKOVÁ  trojskok
 Jarmila KLIMEŠOVÁ  oštěp
Anna PICHRTOVÁ  maraton 
Věra POSPÍŠILOVÁ  disk 
 Iva STRAKOVÁ výška 
Lucie VRBENSKÁ   kladivo

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze