Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nizozemská cyklistka zaútočí na rekord

26 2003
Mexico-City - (Od spolupracovníka iDNES) - Na velodromu CDOM v hlavním městě Mexika se schyluje k překonání světového rekordu. Trojnásobná olympijská šampiónka ze Sydney a trojnásobná mistryně světa v cyklistice Leontien van Moorselová–Zijlaardová chce zlepšit dosavadní nejlepší výkon v hodinovce.

Ženský rekord v této dráhové disciplíně drží cyklistická legenda Jeannie Longová-Ciprelliová z Francie. Dne 7. prosince 2000 na stejné dráze za šedasát minut ujela 45 kilometrů a 94 metrů.

K samotnému pokusu o překonaní dosavadního světového maxima by se měla nizozemská šampiónka odhodlat buď 1., či 2. října. Vše teď  bude zaležet jen na počasí.

Letos v červenci získala Leontien van Moorselová–Zijlaardová na MS v dráhové cyklistice v německém Stuttgartu po třetí v řadě zlatou medaili ve stíhacím závodě jednotlivkyň na 3.000 m (zvítězila i v letech 2001 a 2002 ). Tímto úspěchem tak navázala na své předešlé vynikající výsledky v ženské cyklistice.

Před třemi roky totiž získala na letních olympijských hrách v australském Sydney tři zlaté a jednu stříbrnou medaili. Tehdy triumfovala rovněž ve stíhacím závodě na tři kilometry, dosáhla při něm skvělého času 3'30''816 min.

Pro zajímavost tento výkon je doposud platným světovým rekordem v této disciplině. K vítězství ve stíhacím závodě pak přidala i zlatou medaili z klasického silničního závodu a z časovky jednotlivkyň. Trochu zaváhala pouze v bodovacím závodě, který protaktizovala a skončila "až" na druhé příčce.

Ostatním soupeřkám tak tehdy dala svými excelentními výkony zcela jasně najevo, kdo že je v ženském cyklistickém pelotonu světovou jedničkou. Ziskem čtyř olympijských medailí patřila k nejlepším sportovcům na XXIV. Olympijských hrách v Sydney, a zároveň se také zaslouženě stala nejúspěšnější sportovkyni těchto her co se tyká své země.

Leontien van Moorselová–Zijlaardová se však také blýskla vynikajícími úspěchy, kterých dosáhla před jedenácti, respektive dvanácti lety. V roce 1992 totiž vyhrála ženskou obdobu nejslavnějšího závodu světa, slavnou Tour de France. Stejný úspěch pak zopakovala i o rok později. Poté se začala více věnovat kratším tratím a dráhovým disciplinám.

Teď má v plánu překonat světový rekord v hodinovce. Do Mexico City přiletěla společně se svým manželem a trenérem v jedné osobě Michaelem Zijlaardem před pěti dny. Teprve si zvyká na zdejší teplé počasí a vysokohorské prostředí, neboť město leží ve výšce okolo 2400 metru nad mořem.  A osahává si zdejší velodrom CDOM (Centro Deportivo Olímpico Mexicano). Společně s nimi přicestovali: mechanik Jach Post a Ron Sluimer, masér Tieend de Vries a manažer Olav Bekker.

V těchto dnech čeká na Leontien van Moorselová–Zijlaardová pravidelný každodenní trénink v délce cca jedné hodiny. Prozatím trénuje na silničním kole, teprve až těsně před vlastním pokusem osedlá dráhařský speciál. Při tréninku ji pomáhá manžel Michael, který ji dělá za pomoci zde vypůjčené motorky vodiče.

A to proto, aby si zvykla na rychlost, kterou bude potřeba dosahovat k překonaní světového rekordu. O samotný pokus by se chtěla nizozemská závodnice pokusit bud 1. , nebo 2. října.  Vše záleží na teplotě a povětrnostních podmínkách, které zde budou panovat. Jak jsem se dozvěděl od jejího manažera informace o počasí si nechávají posílat až z jedné nizozemské univerzity.

Jste tu pět dní, za tu dobu jste měla možnost potkat zdejší lidi, co si o nich myslíte?
Jsou zde skutečně dobří lidé, velice milí jak tady na dráze, tak i v našem hotelu. Všimla jsem si, že zde nejsou žadní blonďáci. U nás v Nizozemsku naopak převažují. Co se týká barvy vlasu a očí, tak se tady lehce ztratím.

Mexico City patří se svými 20 miliony obyvateli k nejvetšim městům na světě, nemáte tady trochu strach z tak velkého počtu lidi?
Kdybych chodila ven sama, tak bych strach trochu měla. Ale já zde chodim s mužským doprovodem, takže obavy nemám. Místním ženám, ale vůbec nezávidím.

Jaký máte názor na možnosti zasportovat si v Mexico City?
Zde v centru se nedá vůbec nic dělat. Když si chci například v Holandsku zasportovat není žádný problém najit vhodné misto. Naopak tady je to hrůza. Tady to není vůbec možné kvůli ohromně husté dopravě.

Jste vdaná žena, sportovkyně. Máte děti, a pokud ne, uvažujete o nich?
Děti nemám. Počkám s nimi až ukončím závodni kariéru a to bude přišti rok po olympiádě v Aténách. Pak o tom teprve začnu naplno přemýšlet. Chtěla bych jich mit však hodně.

Jak jsem se od vašeho manžela dozvěděl, tak o tom, že chcete překonat světový rekord v hodinovce v Nizozemí sportovní veřejnost vi. Kolik lidi se na vás přijede podívat a kdo?
T
o se teď přesně nedá říct. Měla by zde být televize, velké nizozemské deníky, několik mých sponzoru a samozřejmě nebudou chybět ani rodiče. Doufám, že také dorazí fanoušci.

Myslíte si, že překonáte stávající světový rekord Francouzsky JEANNIE LONGO-CIPRELLI, a pokud ano, bude nějaká oslava?
Doufám, že jej překonám. I když čas Longové je velice kvalitní.  Musím mít skutečně dobrý den, vše musí byt optimální, abych jej dokázala překonat. Ted se cítím skvěle, ale přesto budu muset byt stoprocentně fit. Pokud to zvládnu, tak uděláme samozřejmě velkou oslavu.

Co plánujete po tomto velkém testu vašich schopnosti?
Zůstávám tu společně s manželem na dovolené, budu zde odpočívat

Nizozemská cyklistka Moorselová–Zijlaardová si v Mexiku také užívá pláže.

Leontien van Moorselová–Zijlaardová v obležení novinářů.

Cyklistku Leontien van Moorselovou–Zijlaardovou roztahuje motocykl.

Cyklistka Leontien van Moorselová–Zijlaardová z Nizozemska.

Motocykl, který roztahuje cyklisty při hodinovce.

Nizozemskou cyklistku Leontien van Moorselovou–Zijlaardovou táhne za motocyklem její trenér a manžel Michael.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze