Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nikolu Sudovou okouzlil Dalajláma

4 2006
Praha - Z plné přípravy na nový ročník Světového poháru si z rakouského Kaprunu do Prahy na půl dne odskočila vicemistryně světa v jízdě na boulích a šestá z olympiády v Turíně Nikola Sudová. Po reklamní akci svého marketingového partnera se kromě povídání o lyžování vyznala z nadšení ze setkání s Dalajlámou.

Nikolo, začněme poněkud nelyžařsky. Jaký byl odpočinek po loňské sezoně?
Jé, já nevím (smích). Ale před dvěma měsíci jsem se setkala s Dalajlámou a to byl pro mě velký zážitek.

Teď jste mě zaskočila. Jak jste se k němu dostala a jak na vás působil?
Dalajláma byl výborný! Samozřejmě, ne že bych se s ním setkala osobně, ale byla jsem na mítinku s ním a od něj jsem stála asi tak tři metry daleko. A vzniklo to tak, že někdy vloni přišla za mnou paní z RWE Transgas, že pořádají takovouto akci a že někde četli, že je mým snem se s Dalajlámou setkat. Samozřejmě jsem zájem projevila a paní mi sehnala vstupenky.

Jak jste se cítila v jeho blízkosti?
Má hodně specifické názory. Například měl takové sezení v kostele a pořád se ptal, jak může kázat v kostele, když je za ním Panna Maria, která se nad ním sklání. Byl z toho hodně nervózní, ale je to člověk, který na mě působil hodně otevřeně a v pohodě. Neustále se usmívá, co si myslí, to řekne, podle mě je to hodně velká osobnost.

Četla jste od Dalajlámy nějakou knížku?
Nečetla, já nemám tolik času. Spíše se tak probírám cestopisy a atlasy. Ale to, že jsem jej viděla mi do toho zeměpisu hodně pomůže. Já mám všeobecně Nepál a Tibet ráda, láká mě se tam podívat. Navíc mojí oblíbenou knížkou je Sedm let v Tibetu.

Máte díky tomuto zájmu blízko třeba k buddhismu?
Takhle bych to neřekla, že tíhnu k nějakému náboženství, lhostejno, jestli křesťanství nebo buddhismus. Mě spíše okouzlil ten člověk, jeho názory a chování.

V posledním období probíhaly diskuse okolo vaší přípravy a budoucnosti. Jaká je situace nyní?
Jsem zhruba měsíc v přípravě na lyžích. V pondělí jsem přijela na skok z Rakouska, hned se tam ale vracím. Ještě mě čekají tři dny na sněhu. Po návratu do Prahy mě čeká nějaké fasování posledních věcí a podobné záležitosti. Příští pondělí bych pak měla jet do Francie na první závody Světového poháru, ale to zatím ještě není potvrzené. Stejně jako jinde ani tam nejsou ideální sněhové podmínky. Definitivní rozhodnutí od FISu by mělo padnout do sedmého prosince.

Takže problémy vás v přípravě nijak neovlivnily?
Jestli mě to nějak ovlivnilo, tak psychicky, protože jsem na to musela pořád myslet, tréninkově mě to zdrželo o nějakých čtrnáct dní. Já jsem se ale zařekla, že již o tom nechci mluvit... Myslím si, že sportovec by měl mít zajištěny takové podmínky, aby mohl svými výkony svazu vydělávat peníze. Měli by mu proto zajistit alespoň náklady na přípravu. Přece si sportovec nebude platit to, na základě čeho pak dostává peníze. Já to nyní, čtrnáct dní před prvními závody, již neřeším, je to věc manažerů. Pokud vím, můj tým se spojil s týmem kolem Katky Neumannové a manažerem Josefem Jindrou, dali hlavy dohromady a zkusí to vyřešit.

V jaké jste v současné době lyžařské formě?
Přestože nemám ještě potřebnou výšku, neměla jsem problém s nedotáčením nebo přetáčením skoků. Pokračuji tam, kde jsem vloni skončila. Vzhledem ke změnám pravidel nikdo netrénuje nové skoky, ani já se tím zatím příliš nezabývám. Zůstávám u svého vrtulníku se dvěma kombinacemi a jako druhý skok mám salto s krosem. Všichni vyčkáváme, jaké budou mít rozhodčí požadavky a jak budou hodnotit. Myslím, že by bylo předčasné hned od prvních závodů vytáhnout nějaký nový skok.

V lednu budete v Madonně di Campiglio obhajovat titul vicemistryně světa. Pomýšlíte na titul?
Ráda bych se o to pokusila, ale je to Itálie a já tomu státu po olympiádě již moc nevěřím (výbuch smíchu). Budu se samozřejmě snažit o co  nejlepší výsledek, ale mám před sebou jiný veliký cíl: olympiádu ve Vancouveru. Mám na to připravený i čtyřletý tréninkový cyklus a všechno k tomu budu směřovat.

Nikola Sudová.

Autor:


Nejčtenější

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.czmobilní verze