Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Už jsem se nechtěla doprošovat. Boulařka Sudová opouští světové svahy

Akrobatická lyžařka Nikola Sudová předvádí oblečení české výpravy pro zimní olympijské hry v Soči. | foto: MAFRA

29 2015
Co udělá akrobatická lyžařka, když se loučí? Nikola Sudová, které se začalo nedostávat peněz na přípravu i na objíždění závodů, si uvědomila, že je čas investovat úsilí i do něčeho jiného. Dvojnásobná medailistka z mistrovství světa má jasno - přednost dostane rodina.

„Rozhodovala jsem se dva měsíce a ujasnila si, že nastal pravý čas,“ říká třiatřicetiletá drobná závodnice, jíž se už dlouho říká slečna Helikoptéra. To podle jednoho ze skoků, s nímž se prosazovala ve světové špičce. 

V poslední sezoně jste byla v závodech Světového poháru dvakrát čtvrtá a dvakrát pátá, přesto jste se rozhodla skončit. Prožíváte to bez nostalgie?
Nostalgie to v jistém pohledu je, akrobatickému lyžování jsem se věnovala polovinu dosavadního života, ale tak silné to zase není. Ve špičce už nejsou tak prima lyžaři a lyžařky jako dřív, přišla jiná generace. Takže už to tolik není o kamarádství, spíš jen o soupeření.

Ale právě umístění v poslední sezoně říkají, že byste mohla udržet krok i v té následující, stupně byly blízko...
Jenže už to byla taková... ne přímo křeč, ale... Ano, myslím, že bych znovu byla schopná objet celý seriál Světového poháru, ale za jakou cenu? Když ani nejsou finance... To je jeden z hlavních důvodů.

Příprava, závody... Musela jste v poslední sezoně sáhnout do vlastní kapsy?
Taky. Ale kolikrát nebylo kam, takže jsem se dostala do fáze, že jsem se snažila využít kamarádství se sponzory z minulých let. Volala jsem jim, jestli by mi koupili letenku třeba do Japonska. Nicméně...

Nicméně?
Už v Japonsku, což bylo ke konci sezony, jsem si říkala, že takové doprošování je pod mojí úroveň. S Japonskem to vyšlo, ale řekla jsem si, že takhle by vrcholový sport asi fungovat neměl.

Takže hlavní roli ve vašem rozhodování hrály peníze?
Kdybych chtěla objet všechny závody včetně přípravy od května v Austrálii, kam bych musela odjet s trenérem a fyzioterapeutem, protože ve svém věku už se bez něho neobejdu, vyšla by mě sezona na tři miliony korun. A když se v nové smlouvě dozvíte, že máte na sezonu desetinu, tedy tři sta tisíc, tak buď musíte vynechat přípravu, anebo ji absolvovat, ale bez závodů. Ani jedno z toho není možné. Tak jsem řekla, že končím.

Pár dní už uplynulo - nelitujete toho?
Nelituju, někdy to přijít muselo. A taky jsem si uvědomila, že kdyby ženská po třicítce řekla, že netouží po dítěti, tak by asi působila divně. Chci mít děti a až to přijde, tak to přijde. A taky přišel čas investovat peníze jinam než je pořád cpát do lyžování. Přítel je horolezec, dostavujeme dům v Jizerských horách a doufáme, že se do konce roku nastěhujeme.

Už víte, co budete dělat?
Ve spolupráci s Českým olympijským výborem budu působit jako konzultant v rámci projektu Duální kariéra, který má pomáhat špičkovým sportovcům najít v životě další uplatnění. Smlouvu mám zatím na půl roku, potom se uvidí. Přítel chodí denně do práce, takže ví, o co jde.

Kromě medailí z mistrovství světa, stříbra z finské Ruky v roce 2006 a bronzu z Japonska 2010, jste byla třiadvacetkrát na stupních v závodech Světového poháru, navíc jste v tomto seriálu v roce 2008 skončila celkově druhá a v roce 2012 třetí. Už víte, kde si v novém domě trofeje vystavíte?
Na to ještě nemyslím, zatím jsou doma v Jablonci ve skříni. Ale na viditelném místě mám pověšené akreditace ze závodů. Těch je za patnáct let mnohem víc!Najdete na iDNES.czmobilní verze