Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Boulařka Sudová se smála. Ale byla na sebe po osudové chybě naštvaná

ZASE LEPŠÍ VÝSLEDEK. Nikola Sudová skončila v závodě Světového poháru v Deer Valley čtvrtá, před týdnem obsadila páté místo. Oba výsledky byly nejlepším umístěním za necelé poslední dva roky. | foto: AP

18 2015
Kolem Nikoly Sudové stál v cílovém prostoru hlouček přátel a členů rodiny a česká akrobatická lyžařka měla na tváři úsměv od ucha k uchu. Kdo by řekl, že právě prožila obrovské zklamání při vyřazení ve finále mistrovství světa v rakouském Kreischbergu.

Na snadné trati udělala fatální chybu, jež ji připravila o možnost bojovat na svém osmém mistrovství světa o cenný kov, na který si věřila. Mimo desítku na světovém šampionátu včetně závodů dvojic byla naposledy na svém prvním MS 2001 ve Whistleru. Zbraně však neskládá, chce se o medaili pokusit v pondělním závodu dvojic, své slabší disciplíně.

„Ale jo, jsem naštvaná, ale hlavně na sebe,“ podotkla Sudová při rozhovoru s novináři, i když s úsměvem. Problémem byly překřížené lyže. „Nechápu to, docela se mi ta jízda podařila, skoky byly vysoké, rychlost na mě dobrá, ale taková chyba se mi prostě v takovouhle chvíli nesmí stát,“ uvedla.

Z problému se dostávala čtyři boule a bylo jasné, že její působení v této disciplíně na MS končí. „Mně to bylo jasné, že to je konec. To je chyba, kterou na tom jednoduchým kopci nemůžu udělat, jestli chci do šestky,“ připomněla počet boulařek, které jely superfinále o medaili. „Sice jsem nečekala, že to bude tak špatné, rozhodčí mi tu chybu dali pořádně sežrat, ale bylo to jedno, tohle se prostě nesmí stát,“ řekla.

V semifinále snowboardcrossařek předtím chybovala v Kreischbergu i olympijská vítězka Eva Samková a svůj kiks nazvala stupidním. „A tohle byla úplně stejná stupidní chyba,“ přidala se Sudová se stejným hodnocením. „V kvalifikaci by to možná stačilo do šestnáctky, ale do šestky to nejde,“ uznala.

Tři boule před druhým můstkem dokonce uvažovala, že změní plán a skočí D-spin místo salta. „Když už jsem to tak pohnojila. Ale nakonec bych si ještě něco udělala...“ mávla rukou.

Věčně usměvavá Sudová ani po dnešním nezdaru neztrácela optimismus. „Opravdu jsem tu medaili chtěla a chci ji pořád. Ale říkala jsem si, když to vyjde v singlech, tak se nebudu muset zítra tolik snažit,“ připomněla s úsměvem pondělní závod dvojic. „Ale takhle budu holt zase muset závodit a tu medaili udělat zítra, ale na to se víc nadřu,“ dodala v žertu.

Na pódiu v jízdě proti soupeřkám byla třikrát v kariéře - dvakrát druhá a jednou třetí. Naposledy ale před třemi roky. „Ale teď by to nemusel být takový problém,“ naznačila Sudová. „V kvalifikaci čas nebyl špatný, můžu jim to zkusit zavařit,“ podotkla.

Klíčem bude kvalifikace a možnost vybírat si dráhu. „Když to vyjde blbě, že pojedu s někým, kdo tři dny jezdí jednu stranu a bude mít svoji lajnu, tak to nemusí vyjít. Ale dá se to, na tomhle kopci šanci mám,“ prohlásila.

Do finále postoupí 16 boulařek, z nichž se vytvoří dvojice. Ta lepší z kvalifikace si vždy vybírá trať. „Takže by bylo dobrý tu kvaldu vyhrát,“ rozesmála se Sudová.

Každopádně už v pondělí nesáhne k D-spinu, skoku s rotací mimo osu těla. V duálech je totiž klíčová rychlost. „Nemá to cenu, od půlky bych na něj myslela, stálo by mě to rychlost a možná i techniku. V duálech, kdo bude první, tak většinou postupuje,“ nastínila taktiku.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze