Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nikola Sudová a start na OH? Dávám tomu tak patnáct procent, uvedl lékař

Nikola Sudová | foto: AP

15 2010
Nikola Sudová se rozhodla. Chce riskovat. Pokusí se o start na olympiádě i bez křížového vazu v koleni.

Takové je resumé, k němuž lyžařská akrobatka včera dospěla. Při vyšetření v nemocnici na pražských Malvazinkách se předtím dozvěděla "dobrou" zprávu: vaz je sice přetržený, ale nedošlo k poškození menisku a zablokování kolene. Z kolene jí vytáhli 72 mililitrů krve. Zítra podstoupí další punkci.

Speciální ortéza má být spásným prostředkem, který Sudové umožní spustit se 13. února po boulovatém svahu v Cypřišovém pohoří nad Vancouverem.

Anebo ne?

"Šanci vidím na 15 procent," říká její lékař Vladislav Hospodár. "Rozhodnutí o tom, zda olympiádu pojede, bude otázkou dnů, možná hodin před závodem."

Kouč Radek Herot, který vše monitoroval z USA, jen doufá: "Ještě nikdy jsme s ortézou nejezdili. Ale věřím, že to půjde." V zámoří zatím závodí Nikolina sestra Šárka, která je na hraně postupu na hry. Ve středu skončila v Deer Valley na 37. místě, o jejím olympijském osudu rozhodne až další sobotní klání.

Starší a mnohem úspěšnější Nikola, stříbrná i bronzová medailistka z mistrovství světa, se včera před světem skryla. Jen doktor Hospodár hovořil v Praze o jejím stavu.

"Do týdne bude ortéza hotová, potom se s ní začne hýbat. Pomůže jí od nestability. Ale od bolesti ne." S přetrženým křížovým vazem v minulosti sportovali mnozí hokejisté, Martin Straka tak hraje dodnes.

"Před lety v Pittsburghu náhodně zjistili, že ho mám přetržený," říká kapitán plzeňských hokejistů. "Ale mám silné okolní svaly, proto mohu hrát i tak.

Sudová bude potřebovat hodně kvalitní ortézu." Rovněž lyžaři Tomáš Kraus a Petr Záhrobský jezdili bez křížových vazů.

"Takových lidí je víc," uznává Hospodár. "Potíž je v tom, že s tím nezávodili tak krátce po úrazu. V tu chvíli tam je limit bolesti. Především dopady po skocích mohou být velmi bolestivé. Nikola je bojovnice, má vůli. Ale jestli zvládne olympiádu, to vám neřeknu. Do kolene se tlačí krev, zvyšuje v něm tlak." Jisté je jedno: jestliže Sudová ve Vancouveru nastoupí, pak pod injekcemi. "Bez nich neabsolvuje jediný trénink ani závod."

V 27 letech ji dostihl osud, jenž běžně potkává špičkové lyžaře, pro něž jsou kolena nejkřehčím pracovním nástrojem. "Neznám nikoho v jejím věku, kdo takové zranění nemá za sebou. Například kanadský sjezdař Hudec (mistr světa) to měl třikrát," říká Hospodár.

Herot a Sudová původně plánovali, že se budou v zámoří aklimatizovat pět týdnů před olympijským vrcholem roku. Teď možná odletí z Česka na poslední chvíli. A s nejistotou.

Za 10 dnů by mohla Nikola zkusit nazout lyže, říká kouč


Teprve dnes se dostane z USA do Česka i Radek Herot, kouč Nikoly Sudové. Po telefonu však byl se svou svěřenkou neustále v kontaktu.


"Nikola je po hlase trochu víc optimistická," říkal včera pro MF DNES. "Vazivo je urvané, ale nikde nic nepřekáží. Teoreticky by olympiádu mohla odzávodit."

Ale prakticky?
Nejprve čekáme na výjimku z antidopingového výboru, jestli jí povolí obstřiky a nějaké léky na sražení otoků, aby se nedostala do konfliktu s antidopingovou listinou.

A pak?
Kdy poprvé by si mohla znovu stoupnout na sníh? Pár dní nesmí na nohu ani došlápnout, než zmizí otok. Za 5 až 7 dní potom začne šlapat v neškodné poloze na kole. Za 10 dnů, když udělá podřep do 90 stupňů, zkusíme někde v Česku nazout lyže.
Bude to risk a improvizace.

Musíte být hodně nervózní, že?
Jsem. Jde o strašný zásah do našich běžných zvyklostí. Ani já jako trenér s tím nemám zkušenosti. Zažil jsem urvané koleno Šárky (Sudové), jenže ta s ním byla hned na operaci. Teď se musíme já i Nikola poprat se zcela novou situací.

Zvládne to Nikolina hlava?
Bude mít kolem tým lidí, kterým věří. Znám ji. Když bude vědět, že to jen trochu jde, dá do toho všechno.

Je návrat Nikoly Sudové risk?Tomáš Kraus skikrosař, závodil s poraněným kolenem

Je to řešení z nouze. Já jsem dlouho o svém přetrženém křížovém vazu ani nevěděl. Až dva roky poté, při jiné operaci, na to lékaři přišli. Přesto jsem tehdy slalomářskou sezonu dojezdil s ortézou.

Až po vážnějších pádech ve skikrosu se mi potom začalo koleno rapidně zhoršovat, musel jsem na operaci. Nikola to zvládnout může, i když ne u každého ortéza funguje.

Tlak v boulích i po skocích je velký, ale při slalomu to jsou taky strašné rány do kolena – a šlo to. Musí mít na své straně i štěstí. A musí ten boj vyhrát ve své hlavě, aby se nebála.


Josef Maurer lékař, odborník na zranění sportovců

Do kolena Nikoly Sudové nevidím. Třeba se mýlím, ale pokud do olympiády opravdu půjde, samozřejmě to riziko bude. Koleno si může poškodit ještě víc, protože ho má nestabilní.

Může si utrhnout meniskus, poškodit chrupavky. Zvlášť v tomhle sportu plném dopadů a rotačních pohybů. I když... v medicíně sto procent nikdy neplatí. Znám hokejisty, kteří se stejným zraněním hráli. Jenomže u nich je to něco jiného, při pohybech po zemi udrží koleno ortéza.


Otakar Janecký hokejista, hrál s poraněným kolenem

Nevím, jestli to zvládne, záleží to na okolnostech. Její stav musí posoudit doktoři a hlavně se musí rozhodnout ona sama, jestli se na to cítí. Hlavně potřebuje koleno pořádně posílit, aby měla šanci.

Lyžování, a zejména jízda v boulích, je na koleno náročnější než hokej. Já jsem s tím hrát mohl a zas tolik problémů mi to nedělalo. Horší je to teď po skončení kariéry, kdy už s tím nesnáze mám, kolena cítím o dost víc. V případě Sudové to snad extrémní risk není, ale především záleží na rozhodnutí doktorů.

Autoři:


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze