Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dostal pirátův dres pro štěstí, teď má Nibali vlastní. „Už to není sen.“

27 2014
Než Vincenzo Nibali zamířil do Francie, paní Pantaniová, matka zesnulé italské legendy, ho zvala k sobě do Cesenatica: Vincenzo, přijeď, dám ti pro štěstí Markův žlutý dres z Tour de France 1998. Promiňte, přijet nemůžu, odvětil on. Tak dostal trikot v obálce a na oplátku poslal vzkaz: A pokud teď vyhraju já, pošlu vám ten svůj. Večer pod Vítězným obloukem si Nibali maillot jaune oblékne definitivně, coby šampion 101. ročníku Tour.

Sean Kelly, vítěz čtyř zelených trikotů Tour de France, za cílem 20. etapy, když už bylo jasno o vítězi, pronesl: "Tuto Tour si zapamatujeme pro její pády." Možná ještě víc však pro Nibaliho absolutismus, vždyť vítěz čtyř etap přivezl do Paříže odstup bezmála osmi minut. „Prvenství je zasloužené,“ odkýval Ir.

Až italský žralok projede naposledy po Elysejských polích, pomyslné cílové rovince Tour, zacelí 16letou díru od posledního italského triumfátora Pantaniho. Když ale v roce 2008 nastupoval ke svému francouzskému debutu, srovnávání ho ničilo.

Do Paříže dojel dvacátý a zklamaný. "Měl jsem ambice vézt bílý trikot," přiznal teď, kdy měl na sobě ten žlutý. "Prošel jsem si od té doby velkými zkouškami a musím za ně poděkovat. Kdyby takového testování nebylo, možná bych tu teď nestál jako šampion. Vítězství v Tour už není sen, už jsem ji vyhrál."

Fotogalerie

V roce 2009 byl Nibali na Tour šestý, v tom následujícím vyhrál Vueltu, v další sezoně zase podruhé za sebou vystoupal na pódium Gira a předloni byl na Tour třetí. A když loni oblékl růžový dres na Giru, musel znovu čelit srovnávání s Pantanim. Stejný příměr ho dostihl i letos v Périgueux, kdy se stal desátým italským šampionem nejslavnějšího závodu.

"Je těžké dělat srovnání, protože Marco vyhrál svou Tour díky poslednímu týdnu, u mě to bylo naopak," připomněl Nibali. Devětadvacetiletý Sicilián se do maillot jaune oblékl na šest dnů po druhé etapě a po krátké, jednodenní přestávce ho bránil po celý zbytek Tour.

Když v sobotu Tour završil solidním čtvrtým místem v časovce, vstoupil do elitního klubu vítězů všech tří Grand Tours, tedy Gira, Tour i Vuelty. Jacques Anquetil, Felice Gimondi, Eddy Merckx, Bernard Hinault a Alberto Contador jsou jeho společníky.

"Ale pořád mám ambice, chci vítězit v dalších závodech. Třeba v Lombardii, v Lutychu nebo na mistrovství světa," naznačil už Nibali. "Ty závody jsem vždycky miloval a snažil se v nich o co nejlepší výsledky. Nejsem jen etapový specialista."

ZPÁTKY DO ŽLUTÉHO. Vincenzo Nibali po desáté etapě Tour de France znovu obléká
Vincenzo Nibali s trofejí pro vítěze Giro d´Italia.
Italský cyklista Vincenzo Nibali (uprostřed) se raduje z celkového prvenství na Vueltě 2010. Druhý skončil Ezequiel Mosquera (vlevo), třetí Peter Velits

Přestože ho teď čeká série lukrativních kritérií v Belgii, na nichž zpeněží svůj triumf, pak další závody ve WorldTour, jeho myšlenky už se logicky upírají k příštímu červenci. A pokud letos bude slýchat, že jeho vítězství méně hodnotné, že vyhrál jen díky tomu, že chyběli dva největší favorité Froome s Contadorem, kteří se polámali v pádech, za rok bude chtít Nibali ukázat svou sílu i jim.

Do pelotonu navíc dorazí i Kolumbijec Quintana, loni na Tour druhý a letos šampion Gira. "A taky je tu pořád Bradley Wiggins," připomněl Nibali druhé eso týmu Sky. "Když jsem si přečetl, že se bude soustředit hlavně na dráhu, bylo mi to líto. Ale proč by za rok nemohla hořet velká bitva mezi námi všemi?"

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze