Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Týden do cíle Tour. Na čem si může žralok z Messiny ještě vylámat zuby?

21 2014
Už teď, šest etap před koncem 101. ročníku, má náskok větší, než s jakým před rokem vyhrál Chris Froome před Kolumbijcem Quintanou. Už teď, s výhodou 4:37 minuty před Španělem Valverdem, sedí napůl na trůnu Tour de France. Jenže žlutý závod bude ještě dlouhý a Vincenzo Nibali to ví. Ví, že cestou na cyklistický Olymp musí překonat ještě sérii překážek.

"Jediný, kdo může Nibaliho porazit, je Nibali sám. Pokud je ve formě, nemá slabiny," ví Laurent Bruwier, cyklistický expert z belgického rádia RTBF. "A on je ve stejné formě jako Chris Froome loni, nebo před ním Wiggins či Evans," všímá si zase David McKenzie z australské televize SBS.

Tak co jsou ty důvody, pro které by mohl být Ital ze své zdánlivě jisté pozice sesazen?

Snad pád, který vyautoval Frooma s Contadorem. Manažer Astany Vinokurov však přesvědčuje: "O tomto Vincenzo nepřemýšlí." Jeho výhodou je absolutní kontrola bicyklu, však taky patří k nejlepším sjezdařům v poli (tedy pokud pomineme pád na Giru 2010, po kterém ztratil růžový dres).

Možná by ho mohlo zničit tak nevyzpytatelné počasí, které letos Francii vládne. José Luis Arrieta, manažer Valverdeho Movistaru, tvrdil, že jeho lídr je perfektně stavěn pro horké etapy. Jenže i Nibali je adaptabilní - letos přežil déšť i vedra, loni v etapě Gira na Tre Cime di Lavaredo zase dokázal šlapat za triumfem i ve sněhu a teplotě -3 stupně.

Fotogalerie

Udolat by ho mohly limity týmu Astana. Tyrkysová formace sice zatím neukázala výraznou slabinu, jenže tu ve sjezdu spadne Fuglsang, támhle Scarponi, dva jeho nejbližší strážci do hor, pak se v královské alpské etapě dojíždí na kopec a Nibali nemá k ruce nikoho. Což by mohl být nepříjemný precedens do nadcházejících etap v Pyrenejích.

Patnáct horských prémií včetně čtyř kritických vrcholů kategoie HC (Port de Bales, Pla d´Adet, Tourmalet a Hautacam) musí ještě peloton zdolat a pokud by italský žralok zůstal znovu izolovaný... "Ale my máme silný tým," hájí Vinokurov. "Navíc Vincenzo ukázal, že je v pelotonu šéfem. A to stačí."

"Je velmi silný, kolem sebe má stejně silný tým a ví, jak vyhrát třítýdenní závod," připomíná Ruppert Guinness ze Sydney Morning Heraldu. "Jediné, co ho může porazit, je nějaký špatný den."

Každý musí uznat, že Nibali teď ční nade všemi, že jeho forma je famózní. Když se zvedne ze sedla, nikdo ze soupeřů ho neuvidí dřív než za cílovou páskou. "Proto útoky na první místo nečekám, Nibaliho soupeři se budou přetahovat už jen mezi sebou," tvrdí Philippe Brunel z deníku L´Équipe. "A to mu dodává sebevědomí, klid, rozvážnost."

Takže na čem si může žralok z Messiny ještě vylámat zuby? Odpověď za 6 dnů!

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze