Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nezdar v Baku nám pomohl, myslí si před MS členové čtyřkajaku

Český čtyřkajak ve složení (na snímku zprava) Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba během závodu na Evropských hrách. | foto: ČTK

13 2015
Elitní posádka českého čtyřkajaku Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál, Jan Štěrba na červnových Evropských hrách v Baku obsadila až čtvrté místo a nepotvrdila pozici hlavního favorita. Každý z čtveřice ale věří, že jim nečekaný nezdar pomůže na nadcházejícím mistrovství světa v Miláně, které bude zároveň olympijskou kvalifikací.

„Po Baku jsme si sedli a vše si vyříkali. Nebylo to úplně ideální, na tom jsme se shodli,“ řekl Dostál novinářům na dnešním setkání v Račicích. „Byl to náš první velký závod bez medaile a nebyl to dobrý pocit. Když chcete vyhrávat, musíte občas prohrát. Asi to byl dobrý impulz,“ prohlásil Štěrba.

Úspěšné kvarteto se dalo dohromady v olympijském roce před třemi lety a hned z olympiády v Londýně přivezlo bronz. A od té doby získali Češi medaili na každé akci, až z Evropských her ne. „Myslím, že to byl kopanec do zadku ve správnou chvíli. Teď je to lepší, nabudilo nás to do dalších tréninků. Taky spolu více komunikujeme po každém tréninku. Říkáme si, jaké to bylo, jak nám to sedělo,“ uvedl Havel.

Po nevydařeném závodě v Mingačeviru také posádka pozměnila tréninky. Nejprve se věnovala vytrvalosti a následně se začala připravovat na přechod do závodního tempa. Zejména ve druhé polovině trati. „Vrátili jsme se k tomu, co jsme jezdili dříve,“ řekl Štěrba.

Šampionát v Miláně bude pro čtyřkajak jedinou šancí zajistit si postup na olympiádu v Riu de Janeiro. Na rozdíl od ostatních kategorií totiž nebude mít dodatečnou kvalifikaci. Z Itálie postoupí na OH deset posádek, mezi kterými musí být zastoupeny čtyři kontinenty. Bez ohledu na soupeře tak Čechy do Ria posune umístění do 7. místa.

„Psychicky náročnější to je. Bude to zkouška ohněm. Na olympiádě to ale bude stejné, taky je to jen jeden závod,“ podotkl Dostál. „Nesmíme si to připouštět, to by pak bylo náročné. Všichni to mají stejné. K úspěchu potřebujeme taky štěstí. Doufáme, že to zvládneme,“ přál si Štěrba.

I s ohledem na olympijskou kvalifikaci není hlavním úkolem pro MS obhajoba titulu. „Musíme vyjet olympiádu. S medailí by to bylo ideální a se zlatem nejlepší,“ pousmál se Trefil.

Podle Štěrby bude výhoda, že Češi po nezdaru v Baku nebudou hlavními favority závodu. „Těmi jsou teď Maďaři. Oni se s tím musí popasovat. My nejsme v roli top favoritů, což může být psychicky snazší,“ podotkl Štěrba.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze