Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Antidopingová agentura se podívá na atletickou aféru. Vytvoří komisi

Momentka ze zasedání antidopingové agentury WADA v Lausanne | foto: Reuters

7 2015
Nezávislá komise Světové antidopingové agentury WADA se brzy začne zabývat obviněním z masivního užívání dopingu ve vytrvaleckých atletických disciplínách, které minulý týden vznesly německá televizní stanice ARD a britský list Sunday Times.

Podezření na porušování pravidel chce WADA důkladně vyšetřit, způsob, jakým se novináři k informacím dostali a jak získaná data interpretovali, nicméně odsoudila.

ARD a Sunday Times přišly o víkendu s tím, že 146 medailistů z olympijských her a mistrovství světa v letech 2001 až 2012 v bězích na 800 metrů a delších a ve vícebojích mělo podezřelé výsledky krevních testů, které nikdo neřešil. Abnormální hodnoty prý vykázaly i některé testy českých atletů.

Údaje novináři získali bez souhlasu atletické federace IAAF od utajeného zdroje, který jim poskytl databázi obsahující 12 000 vzorků od 5 000 atletů. IAAF zveřejnění soukromých a důvěrných informací odsoudila, stejně se nyní ke způsobu, jakým se média k souborům dostala, vyjádřila i WADA.

Podle vyjádření antidopingové agentury nemohou být uniklá data z krevních testů provedených před rokem 2009, tedy před zavedením biologických pasů v atletice, v žádném případě považována za doping.

„Tvrdit nebo naznačovat doping v souvislosti s jakýmkoliv sportovcem, jehož data jsou v databázi, je přinejmenším nezodpovědné a potenciálně urážlivé,“ uvedl šéf WADA Craig Reedie. „WADA je povinná chránit důvěrné informace o sportovcích, a proto požádala nezávislou komisi, aby bezodkladně zahájila vyšetřování,“ dodal.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze