Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nezapomenutelné chvíle českého sportu

23 2003
Praha - Nedvědův úspěch je tichý, stejně jako decentní pařížské vyhlašování ankety Zlatý míč. Neporovnávejme jej s olympijskými tituly a velkými zápasy, fotbalista vyhrál na jiném bitevním poli. Patří však na čestné místo v Síni slávy českého sportu. A kdo ještě s ním?

1924: První olympijské zlato
Jen 7,2 vteřiny se v Paříži rodí první vítězství československého sportovce v olympijské historii. Tak dlouho šplhá Bedřich Šupčík na sedmimetrové lano. Ze sedu, bez přírazu. Šupčík nechápe, proč mu za takovou „maličkost“ hrají státní hymnu.

1934:  Poraženi rozhodčím
Premiéra Čechoslováků na fotbalovém mistrovství světa. Bez trenéra i lékaře jsou ve finále! Podlehnou 1:2 Itálií i tendenčnímu rozhodčímu. "Soudce Eklind nás porazil," píší Národní listy. Při zpáteční cestě vlakem zdraví fotbalisty statisíce lidí jako morální šampiony. Většího přivítání se dodnes žádným českým sportovcům nedostalo.

1936:  Hudec proti fašismu
Gymnasta olympijským vítězem na kruzích. Hry hostí Berlín a sleduje je Hitler, který sní o anexi Československa. "Připadáme si tu jako zajatci," říká Hudec. Nejlepší odpověď na ponižování? Zvítězit.

1952:  Zlatý hattrick Zátopka
To nikdo jiný nedokázal! Tři nejdelší běhy na olympiádě v Helsinkách pro Emila Zátopka. V závěrečném maratonu běží posledních 15 kilometrů úplně sám. V tutéž dobu je na ministerstvu obrany připraven návrh na jeho potrestání za porušení subordinace. Dovolil si intervenovat za start mílaře Jungwirtha na hrách.

1949, 1951, 1952:  Čech byl vyhlášen sportovcem světa
Zátopek třikrát dominuje v prestižní anketě ISK. Když v roce 2000 umírá, německý deník Süddeutsche Zeitung jej charakterizuje: "Symbol, hrdina, lokomotiva."

1962:  Chile a Zlatý míč
Podruhé ve finále fotbalového MS. Masopust si nabíhá na „českou uličku“ Pospíchala a podél vybíhajícího brankáře Gilmara posílá míč do sítě. Československo vede nad Brazílií 1:0. Nakonec prohraje 1:3, Josef Masopust si však jako první Čech vyslouží Zlatý míč pro fotbalistu Evropy. Za železnou oponou to zůstává téměř v utajení.

1968:  Čáslavská za národ
Šest týdnů po srpnové okupaci je gymnastka Věra Čáslavská se čtyřmi zlatými medailemi největší osobností her v Mexiku. "Bojuji tady za nás všechny. Ale ani mé vítězství nezmění nic na naší národní tragédii," říká žena, která podepsala protestní prohlášení Dva tisíce slov.

1969:  Pokoření "přátel" na ledě
21. a 28. březen. Národ se dočkal odvety za okupaci na ledě. Hokejisté, někteří z nich s přelepenou hvězdičkou ve státním znaku, na mistrovství světa ve Stockholmu dvakrát porážejí nenáviděné Sověty - 2:0 a 4:3. Nikomu doma nevadí, že na zlato vysílený tým nedosáhne. Získá ho v přímém souboji se Sověty až v Praze 1972.

1976:  Panenkova penalta snů
Bělehrad, finále fotbalového Eura a asi nejslavnější pokutový kop historie. Panenkův prudký pohyb vlevo mýlí Maiera. Německý brankář padá stranou, zatímco dloubáček pomalu padá za místo, kde stál. Československo triumfuje v penaltovém rozstřelu i na celém šampionátu.

1976: Hokejisté ničí
Kanadu Premiéra Kanadského poháru, do té doby největší konfrontace evropského a zámořského hokeje. Ve skupině Čechoslováci šokují Kanaďany.
Nový prostřeluje brankáře Vachona, naopak Dzurilla čaruje 1:0! Až ve finálové sérii kolébka hokeje potupu oplácí.

1991: Čech stojí na Everestu
Za pět minut půl čtvrté, 17. května 1991. První Čech stojí na vrcholu nejvyšší hory světa, Mount Everestu. Leopold Sulovský vyšel prvovýstupem kuloárem Norton, bez kyslíku.

1998:  Hašek na Hrad
Poprvé nastupují na olympiádě všichni elitní profesionálové. Češi vyřazují USA a Kanadu. Finále s Rusy rozhodnou rána obránce Svobody a famózní gólman Hašek. "Porazili bychom každého, jen už není koho," směje se kapitán Vladimír Růžička. "Hašek na Hrad," skandují fanoušci.

2000:  Železný do třetice
Král oštěpařů završuje olympijský hattrick. Po Barceloně 1992 a Atlantě 1996 nenachází přemožitele ani v Sydney 2000. Dva roky poté, co si při tréninku v Nymburce přetrhal vazy v pravém rameni.

2001: První Čech ve formuli 1
V 51. roce světového šampionátu formule 1 usedá do kokpitu první Čech - Tomáš Enge. Ve voze stáje Prost dokončuje Velkou cenu Itálie na 12. místě. "Bylo to jako letět do vesmíru," řekl. Nastoupí ještě ve dvou závodech. Pak zkrachuje stáj Prost i Engeho kariéra ve formuli 1.

2003: Nedvědův Zlatý míč
Pavel Nedvěd, kapitán fotbalové reprezentace a hvězda Juventusu Turín, dobývá evropský fotbalový trůn. "Je to absolutní bomba. Jako jednotlivec nemůžu ve fotbale vyhrát víc. Je to strop, víc už nejde."

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze