Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Než skočil s Bémem, brečel. Shořela mu jáma za milion

Petr Pilát a Pavel Bém při saltu vzad. | foto: GSMA

1 2009
Když v sobotu úspěšně skočil s primátorem Bémem na motorce salto vzad, tleskalo mu v O2 areně 15 tisíc lidí. Jenže Petr Pilát z toho kdovíjak veselý nebyl. Naopak. Jen dva dny před tímto skokem mu totiž v tréninkovém centru v Čerčanech shořela molitanová jáma (tzv. foam pit) za milion korun, do které piluje obtížné triky.

"Měl jsem v očích slzy. Všechno lehlo popelem za pár vteřin," vyprávěl v pondělí.

Co se vlastně přihodilo?
Chuck Carothers u nás trénoval backflip na harleyi, který v sobotu předvedl v Praze. Byl tu už počtvrté, ale tentokrát to dopadlo tak, jak to dopadlo. Problém byl v tom, že harley je čtyřtaktní motorka, výfuk má tak mnohem větší teplotu. Navíc po dopadu zůstal zmáčknutý plyn a z výfuku šlehaly plameny. Navíc z motorek teče benzin i olej, molitanové kostky jsou tak trochu nasáklé. Už párkrát se z nich čoudilo, vždycky máme po ruce hasičáky, ale tady po dvaceti vteřinách šlehaly patnáctimetrové plameny.

Když jsem s vámi skákal, trvalo mi se vyhrabat z foam pitu dvě minuty, kolik teď bylo v jámě lidí?
Byl tam Chuck a další dva, co mu skočili na pomoc. Říká se, že když jde o život, tak se člověk chová jinak. Uvažuje rychleji. Byla to hrůza, děs... A můžeme děkovat Bohu, že se nikomu nic nestalo. Tím, jak se totiž začala zvedat motorka, tak se do molitanu dostal kyslík. Okamžitě jsem skočil k hydrantu, který máme u jámy, jenže než jsem nasadil hadici, byly všude plameny.

Takže je všechno zničené?
Nezůstala tam jediná kostka a jako by tam ani nikdy nebyla. Seškvařily se. Z konstrukce zbyly tři stěny, do kterých stačí cvrnknout a sesypou se. Pod tím byly ještě gumy, aby vše pružilo. Shořely, takže po nich zůstal bordel, který se musí odvézt na extra skládku. Stalo se to ve čtvrtek v poledne a já byl v tu chvíli rozhodnutý, že do žádné Prahy nepojedu. Neměl jsem nervy, abych se tam někde přetvařoval, jak mě to hrozně baví.

Nakonec jste jel a s primátorem otočil salto vzad.
Byl a jsem z toho špatný, ale řekl jsem, že je hlavní, že se nikomu nic nestalo. Ze skoku jsem měl samozřejmě strach, ale pan Bém mi říkal, že mi věří na 1 000 procent, a pak jsme krásně odjeli. Byl jsem rád, že to viděl Travis Pastrana (nejlepší freestylista světa). Protože on je vedle mě jediný, kdo tandemový backflip taky skočil.

Prohlédněte si Pilátův skok s primátorem Bémem:

Co teď? Jak těžké bude sehnat peníze na nový foam pit?
Neměl jsem to pojištěné a vlastně to ani nejde. Nemohl jsem přijít do pojišťovny a říct, že chci pojistit jámu s molitanem. Celé to stojí přes milion korun a je to půl roku práce. Teď z toho máme popel. Ale chci skákat dál a bez foam pitu, na kterém se trénují těžší triky, to nejde. Od úterka tam začínáme pracovat.

Vy jste trénoval i dvojité salto, které zatím skočilo jen pár lidí na světě...
Teď mám utrum. To je skok, který se musí nejvíc trénovat do molitanu a který na hlínu zkusíte, až se cítíte na 100 procent. Přemýšlel jsem, že bych ho dal už v Praze, ale musím to oddálit.

Autor:


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze